Komunikacja międzygwiezdna

Archeologia, antropologia – i komunikacja międzygwiezdna 2

Archaeology, anthropology, and interstellar communication

Archeologia, antropologia – i komunikacja międzygwiezdna

„Archeologia, antropologia i komunikacja międzygwiezdna” – to piękne, ponad dwustustronicowe dzieło naukowców skupionych wokół projektu poszukiwania istot pozaziemskich – SETI – Search for Extra Terrestrial Intelligence.

Z dokumentu dowiemy się o sposobach odróżniania, a więc poszukiwania sygnałów od istot pozaziemskich. O historii i początkach opracowywania metodologii poszukiwań obcych cywilizacji obszernie traktuje dział pierwszy. Jednak jest to również opowieść o uprzedzeniach świata naukowego wobec badaczy starających się zainicjować nową dziedzinę, znacznie wykraczającą ponad pogranicza antropologii, kulturoznawstwa i fizyki.

Lecz znacznie ciekawszych rzeczy dowiemy się z działów kolejnych – o analogiach pomiędzy SETI a próbami zrozumienia wymarłych kultur, które, gdyby nie przypadkowe odkrycia – takie jak kamień z Rosetty, nadal byłyby dla nas obce.

Potem jest już tylko bardziej interesująco – naukowcy zabierają nas w fascynującą podróż poszerzającą perspektywę. Uczymy się widzieć nas samych z dystansu, patrzeć na osiągnięcia i cechy ludzkości z boku. Dowiadujemy się, czego powinniśmy oczekiwać po egzobiologii i jakie warunki brzegowe wykreślają dla potencjalnych obcych form prawa fizyki.

Z dokumentu dużo dowiemy się o teorii komunikacji, o czysto ludzkich formach budowania znaczenia i opisu zjawisk oraz ich relacji. Jest to, jednym słowem, kwintesencja nauk humanistycznych, która służy odcedzeniu prawdziwej wiedzy, jaką o ludzkości posiedliśmy. Musimy wiedzieć o sobie wiele – aby móc opowiedzieć o sobie obcym.

Pozycja – pomimo że po angielsku – jest na pewno warta przeczytania.

Zibikendo

Książka “Archaeology, Anthropology, and Interstellar_Communication” w formacie Pdf,

w języku angielskim do pobrania – 1,7 Mb

Archaeology_Anthropology_and_Interstellar_Communication.pdf

 Archeologia, antropologia – i komunikacja międzygwiezdna 1

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.