Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Pragnę serdecznie powitać w nowej kategorii literackiej – Bajki dla Dorosłych i dla Dzieci. Miniaturowe formy opowiadań na łamach Tostera Pandory pojawiały się sporadycznie już wcześniej, ale brakowało specjalnie wyróżnionego i jasno zdefiniowanego dla nich miejsca. Dotychczas nie byliśmy redakcyjnie pewni, w jakim kierunku chcielibyśmy rozwijać nasze opowiadania – jaki motyw przewodni wybrać dla cyklu opowiadań, do jakiej grupy odbiorców zaadresować ten cykl, w jakiej dokładnie estetyce i na jakiej płaszczyźnie merytorycznej go usytuować. Dlatego dotychczasowe „opowiadania” przypominały bardziej skromne, chude jaskółki zwiastujące burzę, niż prawdziwe opowiadania.
Dziś jesteśmy już pewni, jakie są nasze założenia i cele, co pragniemy osiągnąć, dla kogo chcemy pisać opowiadania i publikować. Redakcja Tostera ustaliła wspólną, spójną wizję i teraz z dużym entuzjazmem przystępujemy do jej realizacji!
Wszystkie opowiadania zamieszczane w nowej kategorii będę tworzyła ja. Od pewnego czasu bowiem wnikliwie przyglądam się rynkowi wydawniczemu w Polsce, poświęconemu dzieciom. Uważnie obserwuję współczesne książki dla polskich dzieci, ich szaty graficzne i treści. I doszłam do wniosku, iż na rynku tym wciąż istnieją luki, które z powodzeniem można wypełnić co najmniej kilkoma nowymi propozycjami. Mój punkt wyjścia związany z systematycznym pisaniem opowiadań oscylował zatem wyraźnie wokół literatury oraz ilustracji dla dzieci.
Następnie sięgnęłam pamięcią sentymentalną do baśni Andersena, na których (między innymi) się wychowałam. Ich mroczność – dla wieku dziecięcego była niezwykle poruszająca, niekiedy wręcz wstrząsająca, ale zarazem rozwijająca w dziecku empatię, wrażliwość na piękno i rozumienie trudnego, skomplikowanego, czasem niesprawiedliwego świata. Do dziś, za każdym razem, gdy wspomnę Brzydkie Kaczątko – które poszukiwało miłości i przyjaźni, i które przemierzając świat, straciwszy siły, zostało uwięzione w lodzie, który skuł mu nóżki jak kleszcze – niewysłowione wzruszenie chwyta mnie za gardło. Ta scena zapadła mi w pamięć – można by powiedzieć, że wbiła się w serce jak drzazga albo pinezka. Lecz jakież było moje szczęście, gdy biedne kaczątko, które przez całą fabułę baśni czuło się samotne, wyobcowane i gorsze od wszystkich wokół, wyrosło na pięknego łabędzia, który znalazł swoje miejsce w świecie!
Dziś – we współczesnym świecie – brakuje mi nowych baśni, skonstruowanych w analogicznej do Andersena formie: mrocznych, wstrząsających, ale pięknych, rozwijających empatię i dających nadzieję. Kiedy uświadomiłam sobie ten mój osobisty niedosyt na tym polu – tę moją osobistą tęsknotę do określonego typu literatury – postanowiłam pójść o krok dalej…
… w ten sposób wykrystalizowała się niniejsza idea dla działalności serwisu Toster Pandory. Zdecydowałam się stworzyć cykl opowiadań w stylistyce baśniowej – jednak nie wyłącznie dla dzieci, lecz przede wszystkim dla ich rodziców.
Moje opowiadania – analogicznie do baśni Andersena – będą poniekąd mroczne i poruszające, by służyć poznaniu złożoności świata przez dzieci, ale wzbogacę je szeregiem metafor i alegorii, które wychwycić może jedynie świadomy umysł człowieka dorosłego. Każdy dorosły, któremu udało się dokonać tej sztuki i zachować w sobie wewnętrzne dziecko (a ufam, że jest nas wielu), będzie mógł nakarmić to dziecko – za pomocą moich opowiadań („bajek”). Dorośli zaś, którzy są rodzicami, będą mogli czytać te opowiadania na głos swoim pociechom – staram się bowiem nadawać tym opowiadaniom jak najzgrabniejszą melodię języka, która zabrzmi w wyobraźni i dziecka, i jego rodzica szczególnie wtedy, gdy będzie czytana głośno.
Właśnie dlatego w tej kolejności adresuję swoje opowiadania, jak wskazuje na to tytuł nowej kategorii – Bajki dla Dorosłych i dla Dzieci. Bo dzięki zawartości dodatkowych, głębszych warstw znaczeniowych, dorośli nie będą się nudzili w trakcie czytania, zaś bardziej wierzchnia otulina prowadzonej fabuły – pozwoli się obdarzyć sympatią przez dzieci.
Melodia językowa tych opowiadań ujętych w estetyce starej, dobrej baśni – niektóre z dzieci ukołysze do snu, ale: uwaga… inne dzieci, z wypiekami na twarzy, mogą domagać się od rodziców więcej czytania, dlatego porę doby, aby poczytać swoim pociechom te oryginalne, a jednocześnie archetypowe historie, musicie wybrać samodzielnie, drodzy Rodzice, dostosowując ją do indywidualnego temperamentu swojego Dziecka.
Już wkrótce w kategorii Bajki dla Dorosłych i dla Dzieci w dziale Literatura na łamach Tostera Pandory, ukaże się pierwsze opowiadanie – baśń, bajka… – z zaplanowanego przeze mnie cyklu, zatytułowane: Niebieski Ptak i podróż Donikąd. Mówiąc wstępnie, jest to na pewno mroczna i w tym sensie trudna, ale także barwna, przemawiająca do wyobraźni, baśniowa opowieść o zderzeniu marzeń z rzeczywistością, ze szczęśliwym, choć chwytającym za serce, zakończeniem. Całości tej dopełnią niezwykłe, przepiękne ilustracje autorstwa znakomitego artysty plastyka – rysownika, grafika, malarza – Leonarda Jaszczuka, prywatnie mego męża, a nieco mniej prywatnie, redaktora naczelnego witryny Toster Pandory. Każda (dowolna) z tych ilustracji nada się wręcz na wydrukowanie, oprawienie w passe-partout i ramkę, i wyeksponowanie, czy to w pokoju Dziecka, czy w kąciku czytelniczym Rodzica – jako odrębny, w pełni suwerenny „obraz”. „Obrazy” te umieszczone w ww. opowiadaniu, tworzą niemniej ściśle splecioną konstelację wrażeń, doskonale uzupełniających fabułę.
Zatrzymując się na chwilę przy wątku ilustracji, zarówno mnie, jak i Leonardowi zależało na tym, by Bajki dla Dorosłych i dla Dzieci składały się z kompatybilności kilku kluczowych elementów – czyli głębokiej, wielowarstwowej treści, dopracowanej i baśniowej formy słownej oraz nietuzinkowej i szlachetnej szaty graficznej. Ja zajęłam się treścią oraz kształtem i brzmieniem słów, Leonard zaopiekował się ilustracjami i plastyczno-techniczną oprawą tego przedsięwzięcia. W rezultacie powstały ilustracje i słodkie, i niepokojące jednocześnie, co jest zasługą Leonarda i jego najważniejszym wkładem w moją działalność literacką, gdyż udało mu się osiągnąć dokładnie ten efekt wizualny, o jakim dla moich książek zawsze marzyłam. Słodycz tych ilustracji jest niezbędna dla Dzieci, których wrażliwe umysły muszą – naszym zdaniem – być pogłaskane, natomiast pewna doza niepokoju zawierająca się w tych ilustracjach, pobudzi apetyty Dorosłego na literackie (baśniowe) światy.
A teraz informacja najważniejsza!
Nasze opowiadania dla Dorosłych, ich wewnętrznych dzieci oraz Dzieci – będziemy udostępniać za pośrednictwem Tostera Pandory absolutnie za darmo. Każde opowiadanie z tego cyklu ukaże się w poręcznym formacie Pdf, zawierającym:
-
pełen skład z przeznaczeniem do druku (oczywiście możliwe także czytanie online)
-
bogatą szatę graficzną – okładkę i ilustracje wykonane w autorskiej, niepowtarzalnej technice kolażu
-
oryginalną treść utworu – ubraną w ładną, przyjazną dla oka czcionkę, wygodną do czytania (co może okazać się bezcenne zwłaszcza w czasie wieczornego czytania przy sztucznym świetle)
Niebieski Ptak i podróż Donikąd już wkrótce na łamach Tostera Pandory, w nowej literackiej kategorii! Do pobrania – bezpłatnie!
Przysłowiowe dwa zdania komentarza do całej, opisywanej tu idei:
jako redakcja Tostera Pandory w składzie Lyo Art Grupa, pragniemy udowodnić – jest to naszą osobistą ambicją – iż nie tylko płatne książki i publikacje posiadają monopol na wysoką jakość artystyczną, i nie tylko klasyczne wydania papierowe dysponują tym monopolem. Oczywiście ostatecznej weryfikacji jakości naszych publikacji udostępnianych w sieci dokonacie Państwo, jednak naszą wspólną intencją jest poruszać we wskazanych opowiadaniach ważne, skomplikowane (nieinfantylne) treści oraz umieszczać te, stosownie oprawione, treści w Internecie z przeznaczeniem do pobrania za darmo. W tym miejscu pozwolę sobie dodać, iż opowiadanie pt.: Niebieski Ptak i podróż Donikąd zostało opracowane w rozmiarze A4, by można było z powodzeniem wydrukować je szybko i bezproblemowo na domowej drukarce, a następnie zszyć bądź zbindować w postać mini książki, dla siebie lub swej pociechy.
Bronimy tu tezy, iż rzeczy kreowane ze szczerą pasją niosą ze sobą najwyższą jakość artystyczną, a jakość ta może być podarowana światu za darmo, zaś jej nośnikiem jak najbardziej może być Internet. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że pasja – we świadomie, konsekwentnie i długofalowo podejmowanych działaniach artystycznych – winna być poparta rzemiosłem, czy też warsztatem, pracą i odpowiedzialnością intelektualną za poczynione dzieła. Jak Państwo ustosunkują się do tej tezy, ujawni bliska przyszłość…
Zapraszamy do śledzenia Tostera Pandory, gdyż Niebieski Ptak i podróż Donikąd ukaże się niebawem, lecz z uwagi na pozostałe nasze działania zawodowe, nie jesteśmy w mocy wskazać precyzyjnego terminu.
Będziemy wdzięczni za Państwa opinie i wyrazy krytyki, gdyż umożliwią nam one dalszy rozwój oraz pogłębią naszą dbałość o Czytelnika.
Z pozdrowieniem,
Justyna Karolak.
Redaktor naczelna działu Literatura Tostera Pandory.
Czekamy z niecierpliwością 🙂
Ogromnie nam miło, dziękujemy 🙂 . Razem z Leonardem odczuwam dreszcz podekscytowania i niepokoju – jeszcze szlifujemy ostatnie ilustracje, więc już naprawdę niebawem wszystko się okaże…
Pozdrawiamy 🙂 .
Gratulacje
Świetny pomysł. Będę zerkać.
Pani Weroniko,
szalenie mi miło :).
Postaram się nie zawieść, i będę wdzięczna za wszelkie opinie, przede wszystkim te krytyczne, które pomogą mnie jako pisarzowi – rozwinąć się, a w efekcie podarować Dzieciom (i Dorosłym!) coś świeżego i unikalnego.
Proszę do nas zaglądać 🙂 .
Pozdrawiam!