Joseph Beuys – szaman, artysta, działacz

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz

Joseph Beuys urodził się w 1921 roku w Krefeld (miasto w północno-zachodniej części Niemiec, w pobliżu granicy z Holandią). Wychowywał się w pobliskich miejscowościach, Kleve i Rindern, jako jedyne dziecko w rodzinie klasy średniej, silnie katolickiej. W młodości  przejawiał zainteresowania w dziedzinie nauk przyrodniczych i techniki, a następnie wybrał karierę w medycynie. W 1940 r. wstąpił do wojska. Był szkolony jako operator radiowy i pilot samolotów, a w czasie lat czynnej służby, został poważnie ranny (wielokrotnie). Pod koniec wojny był przetrzymywany jako brytyjski jeniec wojenny; powrócił do Kleve w 1945 roku. Pogodzenie się z udziałem w wojnie było długim procesem i zostało przekazane w wielu jego kompozycjach. Beuys twierdził często, że jego zainteresowanie tłuszczem  jako materiałem rzeźbiarskim, wyrosło z wojennych doświadczeń: z katastrofy samolotu na Krymie, po której został uratowany przez koczowniczych Tatarów, którzy właśnie natarli go tłuszczem, owinęli w filc, aby go uzdrowić i ochronić ciepło jego ciała. 

Chociaż wydaje się, że historia ta nie ma podstaw w rzeczywistych wydarzeniach (sam Beuys bagatelizował jej  znaczenie w wywiadzie z 1980 roku), jej poetyka jest wystarczająco silna, by stać się podstawą  jego mitycznej biografii. Po powrocie z wojny, Beuys porzucił plany związane z medycyną i podjął naukę w Akademii Sztuki w Düsseldorfie, gdzie studiował rzeźbę. Studia ukończył w 1952 roku, a podczas następnych lat skupił się na rysunku – wyprodukował ich tysiące. Od 1950 roku, sam rozpoczął swoją edukację – czytał wówczas wszystko, z dziedziny  filozofii, nauki, poezji, literatury, a nawet okultyzmu…

Ożenił się w 1959 roku, a dwa lata później, w wieku 40. lat, został powołany na stanowisko profesora w macierzystej uczelni. Na początku 1960 roku, Düsseldorf rozwinęło się w ważne centrum sztuki współczesnej i Beuys poznał się z pracami takich artystów eksperymentalnych, jak Nam June Paik, oraz grupy Fluxus, której publiczne “koncerty” wniosły nową jakość do granic sztuki pomiędzy literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi a życiem codziennym. Ich pomysły były katalizatorem Beuysa w jego własnych przedsięwzięciach, które nazwał “działaniami”, oraz w jego, wciąż nowych, ideach, dzięki jakim sztuka mogła odegrać znaczniejszą rolę w społeczeństwie. 

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 2

Zaczął publicznie pokazywać swoje rzeźby na dużą skalę; małe obiekty, rysunki i instalacje pt.: “Nocleg”. Stworzył także mnóstwo działań oraz zaczął tworzyć seryjne dzieła.  Jego zaangażowanie w reformy polityczne wzrosło, brał udział w założeniu kilku grup aktywistów politycznych na rzecz rozbrojenia, pokoju oraz demokracji bezpośredniej, jak również o charakterze ekologicznym. W 1979 roku był jednym z 500. członków założycieli Partii Zielonych. 

Jego charyzma pozwala mu na publiczne wystąpienia; wzywa do reform wszelkiego rodzaju, a jego niekonwencjonalny styl artystyczny, który zawiera w sobie zrytualizowany ruch i dźwięk, materiały, takie jak tłuszcz, ziemia, miód, krew, a nawet martwe zwierzęta – zyskały międzynarodowy rozgłos w ciągu kilku lat, ale też kosztują go utratę pracy. 

Beuys w 1972 roku został odwołany ze stanowiska wykładowcy na skutek jego nalegań, że przyjęcie do szkoły artystycznej ma być otwarte dla każdego, kto chce tam studiować. 

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 3

Artysta bierze udział w licznych  debatach i dyskusjach, rozpoczyna ​​wykłady w ramach jego rozszerzonej definicji sztuki, oraz oczywiście nadal tworzy  obiekty, instalacje, dzieła seryjne i happeningi. Jego reputacja w międzynarodowym świecie sztuki utrwala się w 1979 po retrospektywnej wystawie w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie mieszkał w ostatnich latach swojego życia. Żyjąc w gorączkowym wręcz tempie, bierze udział w kilkudziesięciu wystawach i podróżuje w imieniu swoich organizacji społecznych.

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 4

Beuys zmarł w 1986 roku w Düsseldorfie. W kolejnym dziesięcioleciu jego uczniowie prowadzili dalej kampanię na rzecz zmian, a jego pomysły i grafika wciąż wywoływały ożywioną dyskusję.

 Leonard Jaszczuk

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 9

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 8

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 7

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 6

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 5

Joseph Beuys - szaman, artysta, działacz 9

Joseph Beuys 1

Joseph Beuys 2

Joseph Beuys 3

Joseph Beuys 5

Purchased with assistance from Edwin C. Cohen and Echoing Green 1991© DACS, 2009

Joseph Beuys 7

Joseph Beuys 8

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
 • bardzo ciekawy-wypieczony tost (5)
 • w porządku-niezła grzanka (7)
 • potrzebny-smaczny tost (3)
 • średni-przeciętny tost (1)
 • nie podoba mi się-spalony tost (2)

3 komentarze

 1. Nieortodoksyjny, antysystemowy. A poza tym entuzjasta polskiej “Solidarności”.

 2. To szkodnik jakich mało.
  Marksista.

  • tak to prawda ,teraz wielu artystycznych nieudaczników wzorują się na jego sztuce uważając że robią coś wielkiego i po cichu kasę z tego ciągna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.