Moralitet o pięknie i różnorodności

moralitet

Człowiek poszukuje własnej tożsamości przez całe życie. A przynajmniej powinien. Ten, kto szuka jeszcze swej tożsamości, jest usprawiedliwiony. Ci natomiast, którzy zastygli w jednej formie, są najprawdopodobniej straceni, dla samych siebie i dla reszty. Ludzie ci dokonują największej ilości małych samobójstw codziennych. Strach przed zmianą jest tak duży, że determinuje ich do najbardziej skrajnych postaw. Ze wszystkich opcji świata decydując się na jedną,  są gotowi nawet zabić każdego, kto reprezentuje inną, lub tylko zastanawia się nad jej wyborem.

Nie można nazwać mądrym człowieka, któremu nie towarzyszy refleksja nad pięknem różnorodności świata. 
Cudem jest różnorodność ludzi, cudem w jego wzniosłym metafizycznym znaczeniu. Niezależnie od reprezentowanego światopoglądu czy też filozofii, a nawet religii, powinno nas zachwycać spotkanie na swej drodze drugiego człowieka, z jego piękną innością.
Mężczyzna spotyka kobietę, kobieta spotyka mężczyznę – są wszechświatami odmiennych doświadczeń, odmiennych odczuć, nawet ich możliwości są różne. Jedno jest bardziej czułe na zapachy i kolory, drugie na przestrzeń i ruch. Ona i on, mogąc zanurzyć się we wspólnym uczuciu, otrzymują niespotykaną szansę zrozumienia świata poprzez doznania drugiego człowieka, jest to niesłychanie rzadka możliwość wzbogacenia swojego horyzontu zdarzeń o wiele nowych, niemożliwych do osiągnięcia inaczej, pejzaży.
Powinno nas to wzbogacać i ułatwiać możliwość wewnętrznej przemiany rozumianej jako rozwój. Taką możliwość otrzymujemy również w darze od przyjaźni, a czasem nawet podczas głębokiej rozmowy otwartej na drugiego człowieka.
Największą przygodą człowieka jest poznanie drugiego, który będzie podróżą w nieznane, zaskakującą i wypełnioną o myśli, których sami nie odkryliśmy.
Wspaniałe jest uczucie poznania, kiedy budzi się w nas zazdrość, że nasz interlokutor wpadł na myśl, którą chcielibyśmy mieć na własność i to jest ten moment, w którym stajemy się posiadaczem odkrycia. Odkrycia zmieniającego naszą perspektywę widzenia świata.
Istnieje w człowieku potrzeba sięgania po piękne myśli drugiego człowieka, nawet jeśli nie zgadza się z poglądami tego drugieg, o może się zachwycić ich oryginalnością. 
Poszukiwanie ciekawych i niepospolitych myśli to twórcze działanie, wymagające od nas tolerancji, wrażliwości i inteligencji, możemy im się sprzeciwiać, możemy je dyskutować, ale przecież to właśnie dzięki nim istnieje możliwość zaprezentowania własnej koncepcji świata.
Nie omijajmy ciekawych rozmów, nie omijajmy ludzi i ich poglądów, każdy znaleziony skarb myśli wzbogaci nas samych i pozwoli się zbliżyć do humanistycznej wizji człowieka wolnego od schematów.
Człowiek prawdziwie bogaty, to człowiek napełniony dumą swej podróży przez świat myśli innych ludzi. 
 
Człowiek prawdziwie wolny, nigdy nie obawia się myśli drugiego człowieka. 
 
Człowiek mądry patrzy w drugiego człowieka i stara się go usłyszeć, aby nie zagłuszyły jego słów żadne schematy.
Antykwariusz
B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.