Natura czasu

 Natura czasu

Istnieje pośród rzeczywistości coś, co decyduje o każdym jej aspekcie, coś paradoksalnie tak niepojętego, że do tej pory nie doczekało się ono definicji.

To “coś” wypełnia każdy zakątek naszej wyobraźni i jednocześnie jest niezbędnym elementem naszej biologii, psychiki, gospodarki i cywilizacyjnego rozwoju.

Wszystkie działania obliczeniowe są bez niego niemożliwe. Ich ramy opierają się na korelacji tego efemerycznego zjawiska. Wszystkie jednostki miar powoli stają się od niego zależne, przy absolutnym braku zrozumienia jego tajemnicy i prawdziwej natury.

Zrozumienie czasu jest dla ludzkości niepodjętym jeszcze w pełni, acz bardzo wyjątkowym, wyzwaniem. Czas pozostaje zjawiskiem tym bardziej niezgłębionym, że wedle niektórych z nas – sam człowiek może być nawet jego kreatorem. Możliwe, że nie ma on (czas) całkowicie odzwierciedlenia w fizycznie mierzalnej rzeczywistości, choć prawdopodobnie takie urojone podejście nie odkrywa pełni, wręcz umniejsza niuanse i zakamarki użyteczności tej idei, jaką jest czas…

Rzeczywistość jest zawsze bardziej zaskakująca niż przypuszczamy, niekiedy nawet bardziej – niż możemy sobie wyobrazić. Dlatego prawdziwa natura czasu jest niezwykle fascynująca, a w jego przypadku tylko prawda jest ciekawa.

Seria niniejszych artykułów, to oprócz podniesienia czasu na należny mu piedestał, próba zainicjowania nowego nurtu zainteresowania samym czasem. Jednocześnie jest to próba świeżego spojrzenia na coś, co z pozoru nie istnieje, a jednak pochłania nas i nasze myśli, aż do ich wyobrażeniowych granic.

Będzie to także wyjątkowa podróż po niezmierzonej otchłani prób jego opisania. Niestrudzonej walce ludzkości o poskromienie głównej przyczyny ludzkiego stresu, wielkiego złodzieja naszych możliwości – wszechpotężnego, stojącego na glinianych nogach wroga umysłu – niepojętego i przedwiecznego: czasu.

 

Zbigniew Galar

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (3)
  • w porządku-niezła grzanka (2)
  • potrzebny-smaczny tost (1)
  • średni-przeciętny tost (1)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.