Nosferatu – Symfonia grozy (1922). Wilhelm Murnau

nosferatu11

Friedrich Murnau uznawany jest za jednego z najważniejszych reżyserów okresu filmu niemego w Niemczech. Murnau rozpoczyna pracę filmowca w 1919 roku w Berlinie. Jego pierwszy film o tytule Der Knabe ist Blau niestety zaginął, podobnie do paru późniejszych dzieł. Podczas kręcenia filmu Der Bucklige und die Tänzerin rozpoczął współpracę ze scenarzystą Carlem Mayerem, którego scenariusze posłużyły sześciu następnym filmom Murnaua. Do innych artystów, którzy współpracowali z Murnauem, zaliczają się między innymi: scenarzystka Thea von Harbou, operator Karl Hoffmann i aktor Conrad Veidt. Jego najsłynniejszym filmem z tego okresu (rok 1922) jest Nosferatu – symfonia grozy z Maxem Schreckiem w roli głównej, który można obejrzeć w Kinie Tostera.

Sukces tej symfonii grozy przyczynił się do kontraktu z wytwórnią Universum Film AG, dla jakiej Murnau nakręcił najpierw w 1924 roku film Portier z hotelu Atlantic. Murnau razem z operatorem Karlem Freundem wprowadził w tym filmie opcję ruchomej kamery, co umożliwiło uzyskanie nowych perspektyw oraz sprawiało, iż obraz filmowy był bardziej subiektywny, widziany oczami jednego z bohaterów. Dzięki temu sposobowi kręcenia reżyser mógł niemal zupełnie zrezygnować z napisów pojawiających się między poszczególnymi scenami, a to było nietypowe dla kina niemego. Murnau zwieńczył swoją karierę w Niemczech dwoma filmami: Świętoszek i Faust.

behindthescenesnosferatu1922

Sukcesy w Niemczech i amerykańska ekranizacja Portiera z hotelu Atlantic w 1925 roku zwróciły na Murnaua uwagę Hollywood. Otrzymał propozycję kontraktu od amerykańskiego producenta Williama Foxa. Pierwszym amerykańskim filmem, jaki nakręcił, był Wschód słońca (1927). Ten obraz filmowy Murnaua został uhonorowany trzema Oscarami w czasie pierwszej edycji przyznawania tych nagród. Pomimo aplauzu ze strony krytyki, film nie zaspokoił materialnych potrzeb Foxa, w związku z czym Murnau stracił po części wolną rękę na produkcję następnych tytułów. W kolejnym zatem, dźwiękowym już, filmie pt.: Miejska dziewczyna, Murnau nie miał żadnego wpływu na podkład dźwiękowy, który został naniesiony w postprodukcji.

Rozczarowany rzeczywistością Hollywood, Murnau zerwał kontrakt z Foxem i próbował ponownie nawiązać współpracę z Universum Film AG – bez skutku. Ostatecznie kupił sobie jacht i wyruszył na Tahiti, aby razem z dokumentalistą Robertem J. Flahertym nakręcić film według własnego pomysłu, zatytułowany Tabu. Na miejscu zetknęli się z masą problemów, między innymi z problemami finansowymi. Murnau zerwał współpracę z Flahertym i samodzielnie podjął się produkcji. Film został zakupiony przez wytwórnię Paramount, która poruszyła się filmem do tego stopnia, iż zaproponowała reżyserowi kontrakt dziesięcioletni.

nosferatu76bnw

Murnau nie dożył jednakże premiery, która odbyła się 1 sierpnia 1931. Wcześniej, 11 marca, jego przyjaciel stracił panowanie nad samochodem na przybrzeżnej drodze w Santa Monica i zderzył się czołowo z ciężarówką; Murnau siedział obok kierowcy. Zmarł wskutek odniesionych obrażeń, w kilka godzin po wypadku.

Jego ciało zostało przewiezione do Berlina, gdzie został pochowany. Trumnę nieśli między innymi Carl Mayer i reżyser Fritz Lang.

murnau

Nota biograficzna:

Friedrich Wilhelm Plumpe wychowywał się w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec pracował w fabryce sukna, matka była nauczycielką. Do gimnazjum uczęszczał do Kassel; studiował filologię i historię sztuki w Berlinie i Heidelbergu. Podczas studiów zwrócił na niego uwagę znany niemiecki reżyser Max Reinhardt, który umożliwił mu studia w swojej szkole aktorskiej. Friedrich zaczął grać, był także asystentem reżysera. Wówczas przyjął pseudonim artystyczny Friedrich Murnau (od nazwy niemieckiej miejscowości Murnau am Staffelsee). Do ówczesnych przyjaciół Murnaua zaliczała się między innymi malarka ekspresjonistyczna Else Lasker-Schüler, będąca członkinią grupy artystycznej Der Blaue Reiter.

Podczas I wojny światowej służył w piechocie, później w lotnictwie. Pewnego dnia, nie wiadomo, czy specjalnie, czy w rezultacie błędu nawigacyjnego, wylądował na terenie Szwajcarii, gdzie był internowany w mieście Andermatt. Po wygranej w konkursie na patriotyczną sztukę teatralną mógł rozpocząć pracę w teatrze w Lucernie.

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (2)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

4 komentarze

  1. Uwielbiam ten film, a ta najstarsza wersja jest najlepsza – pozdrowienia dla redakcji

  2. justynakarolak

    Świetny film 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.