O liście pożegnalnym Márqueza

 

Śmierć jednego z najważniejszych dla mnie pisarzy, Márqueza, i list pożegnalny, który po sobie pozostawił, skłoniły mnie do refleksji o tym, co nieuchronne, i o drogach, które wcześniej mamy do przejścia.

Mam wrażenie, że zbyt mocno boimy się śmierci, a także za dużo rozpaczamy, pochylając zatroskane głowy nad każdorazowym aktem śmierci, zamiast uśmiechnąć się dziękczynnie z myślą o wspaniałym, pełnym życiu, które dany akt odejścia poprzedziło.

Márquez odszedł i jest to smutny fakt. Bo akt śmierci zawsze jest smutny. Bo każdy człowiek jest niepowtarzalny i każdy włada wyłącznie swoim własnym kosmosem, a potem umieramy i nasze kosmosy odchodzą razem z nami. To smutne. Jednak Márquez pozostawił nam list, którego treść napawa otuchą, lśni, świeci – jest światłem. Którego przesłanie w prostym, czystym stylu nawołuje nas wszystkich do przeżywania swojego jestestwa w sposób pełny, szczęśliwy…

Szczęście jest osiągalne już tutaj, w doczesności. Szczęściem jest życie samo w sobie. Wędrówka, ziemska tułaczka. To droga jest szczęściem, wartością, nie zaś to, co kryje się na końcu drogi; jakiś założony cel, wymyślony punkt do zdobycia, niby skarb. Często o tym zapominamy, mówi do nas w swoim ostatnim słowie pisanym Márquez. Mówi, że ludzie pragną życia na szczycie góry, zapominając, że przecież wspinaczka powinna sprawiać im satysfakcję.

Istnienie polegające na możliwości doświadczenia przede wszystkim czasu teraźniejszego jest największym szczęściem, a przy tym jakże łatwym do osiągnięcia, do zdobycia. Nie władza nad szczytem górskim, lecz samo kroczenie swoją drogą, wspinanie się nań. Mówienie „kocham” zawsze w czasie teraźniejszym, nigdy jutro. Jutro może być za późno – dla każdego z nas. Dlatego kochaj i wyrażaj, że kochasz – nie zwlekając do jutra; przypomina nam Márquez.

List pożegnalny Márqueza, to prosty, wzruszający, niezbyt długi, ale bardzo kompletny testament. To jakby zapisanie w spadku wszystkim ludziom bez wyjątku – daru miłości, w której moc sprawczą ten zacny pisarz ogromnie, uczciwie wierzył. Poszukiwanie miłości, obserwowanie jej, próba zrozumienia miłości, a także związanych z nią: namiętności, erotyki, cielesności – to były ważne motywy wielu książek Márqueza. W swoim liście również autor napisał wyraźnie, że chciałby przekonywać ludzi, iż to nieprawda, że nie warto zakochać się na starość. Dał do zrozumienia, że niepotrzebnie lękamy się miłości, uchylamy przed nią – miłość wszak jest, istnieje i mamy do niej naprawdę pełny, stały dostęp, w każdym wieku, jeśli tylko się odważymy. Powiedział jasno, że to nie starość jest śmiercią – jest nią opuszczenie, bycie samotnym, zapomnianym, nieumiejętność kochania bądź wyrażania tego, i w rezultacie bycie niekochanym.

 

Starzejemy się wyłącznie wtedy, kiedy unikamy miłości. A śmierć wcale nie przychodzi razem ze starością, tylko razem z zapomnieniem, opuszczeniem. Powiedział nam Márquez.

Márquez umarł, i to jest smutne. Ale jego list pożegnalny wzrusza i daje siłę. Umarł, mając osiemdziesiąt siedem lat, i to jest piękny wiek. Kochałam jego książki, więc kochałam i jego. A skoro tak, on nigdy się nie zestarzeje i nigdy nie umrze. Ponieważ był i jest kochany, ponieważ będzie pamiętany, ponieważ słowa, które napisał, zestawił, stworzył – zatoczyły kapitalnie rozległe kręgi na wodzie życia.

Żyjemy, trwamy ze słowami Márqueza i podajemy je dalej. Tak uzyskuje się nieśmiertelność. Nie poprzez bycie wspaniałym artystą, poprzez tworzenie Sztuki przez wielkie „S”, lecz poprzez szczerość i podarowanie siebie światu…

… zatem poprzez miłość. Literatura jest miłością. I kiedy literatura jest miłością, wtedy staje się Sztuką przez wielkie „S”.

Pozdrawiam wszystkich Czytelników i wszystkich Kolegów – Pisarzy.

Z pokorą

Justyna Karolak.

 

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (2)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (1)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.