O nas / Kontakt

Witajcie na stronie WWW niezależnego, nieformalnego zespołu kreatywnego Lyo Art Grupa. Jesteśmy trzema osobami – razem tworzymy całość. Artyści i naukowcy – oto, kim jesteśmy. Każde z nas jest niepowtarzalne (bo niepowtarzalny jest każdy człowiek), lecz dopiero wspólnie – jesteśmy niepowtarzalni w sposób uzasadniony…

Toster Pandory jest inicjatywą niekomercyjną, niebiznesową i niedochodową: utrzymujemy i budujemy nasz serwis w całości własnym kosztem, nie licząc na profity finansowe. Poświęcamy osobisty czas, siły i pieniądze – niczego nie oczekując w zamian. Nie umieszczamy na naszych łamach reklam ani artykułów sponsorowanych – w żaden sposób na naszej witrynie internetowej nie zarabiamy (nie prowadzimy firmy ni innego własnego biznesu). Głęboko wierzymy w to, że publicystyczna oraz literacka działalność prospołeczna Tostera Pandory (gdyż głównie poruszamy się w obrębie rozległej problematyki społecznej) spotka się z rosnącym zainteresowaniem ludzi, którzy w sieci poszukują treści niepokornych, innych, odważnych, trudnych… Nie chcemy na tej pasji zarabiać; chcemy oddawać Czytelnikom – kawałki siebie, w myśl budowania jakości świeżej i oryginalnej. Chcemy dzielić się tym, co umiemy i wiemy, o czym marzymy, co nami targa, co nas zastanawia. Sądzimy, że we współczesnym świecie to rzadkość – robić coś tylko” po to, by wyjść ludziom naprzeciw, „zarażać” ich, kompletnie bezinteresownie, głodem świata, głodem poznawania różnych perspektyw… Nie zarabiamy na Tosterze Pandory – i jesteśmy z tego kapitalnie dumni. Zapraszamy do przeczytania tekstu poniżej – oddaje on w sposób szczegółowy zakres tematyczny i powinności naszego bloga. 

toster stary

Na łamach Tostera Pandory podejmujemy własne, osobnicze i niepowszechne, próby zgłębiania zjawisk z obszaru sztuki wysokiej, jak i masowej kultury, z zalewu której niestrudzenie odławiamy perły i owoce warte dyskusji. Bywamy zuchwali i ostro krytyczni, gdy wymaga tego od nas problematyka społeczna. Równie często bywamy szczerze i radośnie zachwyceni, kiedy zetkniemy się z przejawem wzruszającej działalności ludzkiej, z pięknem myśli człowieka różnego od nas i wskutek tej różnicy – intrygującego.

Opisujemy świat, zerkając nań z różnych perspektyw. Wiemy, kto wymyślił perspektywę i skąd wynika piękno czarnego kwadratu na białym tle (a także białego kwadratu na białym tle). W laboratorium prozy dnia codziennego szukamy sposobu na budowanie trwałych więzi z tymi warstwami świata, które są fascynujące, po drodze, bez zażenowania ni fałszywej skromności, komentując warstwy godne co najwyżej konstruktywnej krytyki…

Serwis jest reaktywacją bloga Toster Pandory będącego dziełem Antykwariusza i Zibikendo. Ówczesny Toster wzbogacono nie tylko o szereg działów i kategorii, również grono redakcyjne zostało odświeżone, stanowi je dzisiaj Lyo Art Grupa. W rezultacie wspólnych bezsennych nocy wypełnionych przez burze mózgów, marzenia i ambicje – udało nam się stworzyć kompleksowy serwis poświęcony społeczeństwu, kulturze i sztuce oraz nauce. Nasze działy stale ewoluują, bez ustanku poszukujemy następnych form ekspresji i niebanalnych zagadnień, o których chcemy Wam opowiadać i które chcemy dla Was ilustrować. Towarzyszy nam, trudny do zaspokojenia, apetyt na świat, dlatego ciągle podróżujemy w nowe rejestry, szukając siebie samych wszędzie tam, gdzie jeszcze nas nie było…

 

Redakcja Tostera Pandory – Lyo Art Grupa

Adres e-mail:  redakcja@tosterpandory.pl

Publicystyka – pod redakcją Leonarda Jaszczuka

Laboratorium – pod redakcją Zbigniewa Galara

Literatura – pod redakcją Justyny Karolak

Kontakt z redakcją: redakcja@tosterpandory.pl

 

Zapraszamy do zwiedzenia różnorodnych działów i kategorii Tostera Pandory

 

W Publicystyce opisujemy szeroko pojętą problematykę społeczną, muskając tematy delikatne i potrząsając tematami twardymi.

W XX wieku rozprawiamy o bezwzględności i agresywności ubiegłego stulecia, ale także o jego osiągnięciach w postaci wynalazków technologicznych. 

Ide prosto wypełniają nasze najsurowsze, a nawet bezczelne materiały dotyczące władzy i urzędników oraz niechlubnych postaw społecznych. Niektóre z tych artykułów okażą się brutalne, inne – dowcipne i pozwalające traktować się z przymrużeniem oka.

Poradnik młodego kloszarda to nasz stały cykl utrzymany w konwencji felietonu i tzw. pogranicza.

W Laboratorium opisujemy zagadnienia związane z nauką i wiedzą, co czynimy w sposób świeży, czyli najzupełniej nieakademicki.

W dziale Ludzie jak my publikujemy artykuły biograficzne – portrety prawdziwych gigantów myśli ludzkiej, odkryć naukowych i artystycznych, jak na przykład Nikoli Tesli i Roberta Alexandra Schumanna.

Dział Powracający stworzyliśmy z myślą o artykułach traktujących o człowieczeństwie. Rozważamy w nich o istocie człowieka jako jednostki, o jego priorytetach, dylematach oraz relacjach z drugim człowiekiem i ze światem. Zadajemy trudne pytania i częstujemy wymagającymi konkluzjami. Tytuł tego specyficznego działu wraz ze swoją genezą – niech pozostanie dla Was tajemnicą, którą rozwikływać będziecie stopniowo, wędrując małymi niespiesznymi krokami przez kolejne i kolejne… wyraźnie powracające w poszczególnych artykułach problemy i idee.

W swoim literackim Dzienniku Pokory i Bezwstydu pisarz Justyna Karolak – czasami pokornie i skromnie, a czasami bezwstydnie i arogancko – komentuje tę rzeczywistość, na którą nie starcza miejsca w powieściach. 

Literacko Pandora z kolei jawi się przestrzenią zorganizowaną specjalnie dla zwykłego człowieczego wytchnienia, byśmy z lawin codziennych problemów mogli szczęśliwie, bezpiecznie wyłaniać się na powierzchnię i spokojnie, z ulgą oddychać… Nie oznacza to wcale, iż spotkacie tu artykuły łatwe i przyjemne, przeciwnie nawet – nie raz porwiemy Was wraz ze sobą do krainy cierpkich i niekiedy bolesnych refleksji. Lecz każde skłonienie do istotnych przemyśleń zostanie Wam podane z należytym szacunkiem, z próbą zadbania o zgrabną melodię języka polskiego.

W naszej Szafie grającej czytacie syntetyczne informacje o zespołach i solistach, a także zwarte recenzje muzyczne z cyklu pt. Płyty, które znam i kocham.

W Kulturze Pandory dzielimy się autorskimi Memami, a w Museum of Modern Art Pandora’s Toaster prezentujemy znakomitych artystów współczesnych sztuk plastycznych. Publikujemy spostrzeżenia odnośnie do ich obrazów, grafik czy form przestrzennych, zachęcając Was do samodzielnych poszukiwań nadzwyczajnych i często kontrowersyjnych twórczości.

W naszej Filmotece, a konkretnie w Recenzjach Tostera, recenzujemy dzieła filmowe – nierzadko premierowe, choć niezaprzeczalny prym wiodą u nas filmy będące w swoim czasie znaczącymi wydarzeniami lub przełomami kulturowymi i estetycznymi, jak np. Ostatnie tango w Paryżu, Piknik pod Wiszącą Skałą, Betty Blue.

Program Odyseja wypączkował wprost z działu Laboratorium. Teraz tutaj publikujemy artykuły i refleksje iście kosmiczne. O potencjalnej interakcji z obcą cywilizacją, o tym, co porabia się w NASA, o programie Apollo 11, o nadciągającej wielkimi krokami eksploracji Marsa… i o wielu, wielu innych ciekawostkach dotyczących tajemnic Wszechświata.

W kategorii Islam znajdziecie sześć artykułów z cyklu pt. Życie i dzieło Mahometa – to zasługa naszego naczelnego działu Laboratorium, który szczegółowo opracował biogram proroka. W przyszłości planujemy powołać do życia bibliotekę Tostera Pandory, w której umieścimy m.in. ów cykl publicystyczny w formie książki (jako e-book w formacie Pdf). Marzymy, że biblioteka ta będzie stanowiła bardzo poręczne miejsce w obrębie Tostera, umożliwiające Wam, naszym Czytelnikom, bezpłatne pobieranie oryginalnych materiałów publicystycznych i literackich.

W roku 2016 udostępniliśmy trzecią powieść w dorobku Justyny Karolak, Mowę kruka – książkę będącą bezpłatnym e-bookiem w formacie Pdf, bogato zilustrowaną kusząco mrocznymi rysunkami piórkiem autorstwa artysty Leonarda Jaszczuka, znajdziecie w dziale Literacko Pandora. Projekt ten zaowocował dziesiątkami listów od Czytelników – dziękujemy Wam za to, że uznaliście pomysł podarowania Wam literackiego prezentu za ładny i potrzebny gest.

W tym samym roku otworzyliśmy dział pt. Bajki dla dorosłych i dla dzieci. Pierwsza opublikowana w nim propozycja literacka również spotkała się z komplementami ze strony Czytelników. Niebieski Ptak i podróż Donikąd to baśń – nie bajka, a właśnie baśń – będąca hołdem dla mistrza Andersena. Dostępna jest do bezpłatnego pobrania (znów jako e-book w formacie Pdf, z kompletem fantastycznych, barwnych tym razem, ilustracji) w zakładce Literatura. W blokach startowych już czeka gotowa kolejna baśń – w procesie twórczym jeszcze tkwią ilustracje do niej, lecz w roku 2018 na pewno udostępnimy ją na Tosterowych łamach, jako następny prezent literacki.

W 2016 roku opublikowaliśmy kilka artykułów gościnnych, czyli pióra autorów nieprzynależnych do redakcyjnej rodziny Tostera Pandory. Jesteśmy im szalenie wdzięczni, bowiem sprawili nam piękny haust świeżego powietrza. Szczególne wyrazy szacunku, sympatii i podziękowań kierujemy do Autorki nazwiskiem Iwona Łabuda-Bobowska, która podzieliła się z nami dwoma wybitnymi artykułami: Kobieta też człowiek – o feminizacji nazw zawodów (dostępny w dziale Publicystyka) oraz Witajcie w przyjemnych czasach (dostępny w dziale Powracający). Oba artykuły cechują się szlachetnym poziomem językowym, biegłością zaprezentowanych analiz i oryginalnością obecną tak w doborze tematów, jak i w opisanych wnioskach. Gościć tak zacny kawał publicystyki – to niekłamany zaszczyt.

A wszystkich młodych ludzi marzących o byciu pisarzami zapraszamy do naszych warsztatów literackich online, czyli do Warsztatów Pandory. Tę kategorię tematyczną uruchomiliśmy specjalnie dla Was – dla piszących twórczo. Znajdziecie w niej artykuły zawierające nietuzinkowe porady dotyczące pisarskiego rzemiosła – pisarz Justyna Karolak krok po kroku wyjaśnia, gdzie poszukiwać inspiracji, jak konstruować przekonywających bohaterów literackich, czym język literacki różni się od języka wzorcowego… Jeśli myślicie, że wszelkie kursy literackie są bez sensu, bo przecież nie sposób zaszczepić w człowieku talentu – macie rację, zgadzamy się z Wami. I właśnie dlatego nasze warsztaty są wyjątkowe!

Szczegółowy wykaz działów i kategorii Tostera Pandory:

Publicystyka

Tacy Polacy

Dyskusje

Ide prosto

Poradnik młodego kloszarda

Islam

XX wiek

Laboratorium

Ludzie jak my

Natura czasu

Program Odyseja

Projekt Standard

Robotyka

Literatura

Dziennik Pokory i Bezwstydu

Literacko Pandora

Warsztaty Pandory

Bajki dla Dorosłych i dla Dzieci

Powracający

Kultura Pandory

Memy

Museum of Art Pandora’s Toaster

Recenzje Tostera

Unia Europejska

Polityka Cookies

Używamy plików Cookies, by korzystanie z naszego Serwisu w odbiorze Użytkownika funkcjonowało jako bardziej spersonalizowane. Bez używania plików Cookies, funkcjonalność Serwisu nie może być równie kompletna. Cookies nie są szkodliwe dla Twojego komputera oraz przechowywanych w nim danych, z tej przyczyny sugerujemy niewyłączanie działania Cookies, co umożliwi Ci łatwiejsze wykorzystywanie naszego Serwisu.

Cookies – są to niewielkie pliki tekstowe, wysyłane przez nas za pomocą przeglądarki do Twojego komputera, na którym zostają zapisane w obrębie dysku twardego. Dzięki nim nasza witryna „pamięta” Twoje indywidualne preferencje dotyczące korzystania z naszego Serwisu.

Cookies nie ingerują w żaden sposób w Twoje dane osobowe i prywatne (np.: imię i nazwisko, adres, adres e-mail). Plik Cookie jest tylko i wyłącznie nośnikiem nazwy domeny, z jakiej pochodzi, czasu swojej ważności oraz wartości oznaczonej przez wybrany losowo, a więc niepowtarzalny,  numer.

Jesteśmy zobligowani do uzyskania Twojej zgody na korzystanie przez nas z plików Cookies, co do których udostępniamy przejrzyste i czytelne informacje. Jeżeli zatem kontynuujesz zwiedzanie naszego Serwisu, to jest to tożsame z tym, iż zobaczyłeś nasze informacje o plikach Cookies oraz że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików Cookies, które niniejszym opisaliśmy.

Cookies służą nam do tego, aby funkcjonowanie naszego Serwisu odbywało się efektywniej i przyjemniej. Niemniej jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz, by pliki te były zapisywane w Twoim komputerze, możesz zmienić ustawienia przeglądarki w ten sposób, żeby blokowała nasze Cookies, lub też możesz otrzymywać powiadomienie za każdym razem, kiedy nowy plik Cookie jest do Ciebie wysyłany. W tym celu wejdź w zaawansowane ustawienia Twojej przeglądarki, pamiętając przy tym, iż zmiana jej ustawień może przyczynić się do mniej skutecznego korzystania z naszego Serwisu – albo niektóre funkcjonalności naszego Serwisu mogą nie być dla Ciebie w w całości dostępne. Stąd polecamy Ci nie blokować naszych plików Cookies.B

11 komentarzy

 1. Ktoś mi polecił Waszą stronę. No niestety… jak zacząłem przeglądać, jako jeden z pierwszych natknąłem się na tekst o Alfiem Evansie, który mnie mocno zniesmaczył. Już tu chyba nie wrócę.

  • Bardzo nam przykro – że nie chce Pan podać powodów swojego niesmaku. O Alfiem Evansie niebawem pojawi się u nas nowy artykuł – jeśli nie jest Pan zainteresowany szerszym spojrzeniem na ten temat, wtedy istotnie: proszę do nas nie wracać.

 2. Gratuluję interesującej strony. Brakuję mi w recenzjach jednego (?) filmu “Groundhog day” Ramisa http://www.imdb.com/title/tt0107048/?ref_=nv_sr_1. Jeśli uwolnicie się od zafiksowania formą, to może pojawi się on na Waszej stronie 🙂

  Czekam na recenzję.

  Pozdrawiam serdecznie

  Marek

 3. Czemu jest tutaj tak brzydko?

  Nie było ładniejszych szablonów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.