O nas / Kontakt

Witajcie na stronie WWW niezależnego, nieformalnego zespołu kreatywnego Lyo Art Grupa. Jesteśmy trzema osobami – razem tworzymy całość. Artyści i naukowcy – oto, kim jesteśmy. Każde z nas jest niepowtarzalne (bo niepowtarzalny jest każdy człowiek), lecz dopiero wspólnie – jesteśmy niepowtarzalni w sposób uzasadniony…

Toster Pandory jest inicjatywą niekomercyjną, niebiznesową i niedochodową: utrzymujemy i budujemy nasz serwis w całości własnym kosztem, nie licząc na profity finansowe. Poświęcamy osobisty czas, siły i pieniądze – niczego nie oczekując w zamian. Nie umieszczamy na naszych łamach reklam ani artykułów sponsorowanych – w żaden sposób na naszej witrynie internetowej nie zarabiamy (nie prowadzimy firmy ni innego własnego biznesu). Głęboko wierzymy w to, że publicystyczna oraz literacka działalność prospołeczna Tostera Pandory (gdyż głównie poruszamy się w obrębie rozległej problematyki społecznej) spotka się z rosnącym zainteresowaniem ludzi, którzy w sieci poszukują treści niepokornych, innych, odważnych, trudnych… Nie chcemy na tej pasji zarabiać; chcemy oddawać Czytelnikom – kawałki siebie, w myśl budowania jakości świeżej i oryginalnej. Chcemy dzielić się tym, co potrafimy i wiemy, o czym marzymy, co nas wzrusza, co nas zastanawia. Sądzimy, że we współczesnym świecie, to rzadkość: robić coś „tylko” dlatego, żeby wyjść ludziom naprzeciw, żeby „zarażać” ich, kompletnie bezinteresownie, głodem świata, głodem poznawania różnych perspektyw… Nie zarabiamy na Tosterze Pandory – i jesteśmy z tego bardzo dumni. Zapraszamy do przeczytania tekstu poniżej – oddaje on w sposób szczegółowy zakres tematyczny i powinności naszego bloga. 

toster stary

Na łamach Tostera Pandory podejmujemy nasze własne, osobnicze i niepowszechne próby zgłębiania zjawisk z obszaru sztuki wysokiej, jak i masowej kultury, z zalewu której niestrudzenie odławiamy perły i owoce warte dyskusji. Bywamy zuchwali i ostro krytyczni, gdy wymaga tego od nas problematyka społeczna. Równie często bywamy szczerze i radośnie zachwyceni, kiedy zetkniemy się z przejawem wzruszającej działalności ludzkiej, z pięknem myśli człowieka różnego od nas, i wskutek tej różnicy – intrygującego.

Opisujemy świat, zerkając nań z różnych perspektyw. Wiemy, kto wymyślił perspektywę, i skąd wynika piękno czarnego kwadratu na białym tle (a także białego kwadratu na białym tle). W laboratorium prozy dnia codziennego szukamy sposobu na budowanie trwałych więzi z tymi warstwami świata, które są fascynujące, po drodze, bez zażenowania ni fałszywej skromności, komentując warstwy godne co najwyżej konstruktywnej krytyki…

Serwis jest reaktywacją bloga Toster Pandory, będącego dziełem Antykwariusza i Zibikendo. Ówczesny Toster wzbogacono nie tylko o szereg działów i kategorii, również grono redakcyjne zostało odświeżone, stanowi je dzisiaj Lyo Art Grupa. W rezultacie wspólnych bezsennych nocy, wypełnionych przez burze mózgów, marzenia i ambicje, udało nam się stworzyć kompleksowy serwis poświęcony społeczeństwu, kulturze i sztuce oraz nauce. Nasze działy stale ewoluują, bez ustanku poszukujemy następnych form ekspresji i niebanalnych zagadnień, o których chcemy Wam opowiadać, i które chcemy dla Was ilustrować. Towarzyszy nam, trudny do zaspokojenia, głód świata, dlatego ciągle podróżujemy w nowe rejestry, szukając siebie samych wszędzie tam, gdzie jeszcze nas nie było…

Redakcja Tostera Pandory – Lyo Art Grupa

Adres e-mail:  redakcja@tosterpandory.pl

Publicystyka – pod redakcją Leonarda Jaszczuka

Laboratorium – pod redakcją Zbigniewa Galara

Literatura – pod redakcją Justyny Karolak

Kontakt z redakcją: redakcja@tosterpandory.pl

Zapraszamy do zwiedzenia różnorodnych działów i kategorii Tostera:

W Publicystyce opisujemy problematykę społeczną, muskając tematy delikatne i potrząsając tematami mocnymi, jak np.: polityka, służba zdrowia czy szkolnictwo. W kategorii XX wiek rozprawiamy o bezwzględności i agresywności XX wieku, ale także o wynalazkach, o wojnie płci albo o czytaniu ze zrozumieniem. W kategorii Ide prosto znajdziecie nasze najsurowsze, a nawet bezczelne materiały dotyczące władzy i urzędników, niechlubnych postaw społecznych oraz klauzuli sumienia. Niektóre z tych tekstów okażą się brutalne, inne – dowcipne i pozwalające traktować się z przymrużeniem oka. W kategorii Poradnik młodego kloszarda publikujemy nasz stały cykl z gatunku felietonu i tzw.: pogranicza.

W Laboratorium opisujemy zagadnienia związane z nauką i wiedzą, co czynimy w sposób świeży, czyli najzupełniej “nieakademicki”. W dziale tym znajdziecie również kategorię pt.: Ludzie jak my, a w niej pasmo artykułów biograficznych, prezentujących postacie prawdziwych gigantów myśli ludzkiej i odkryć naukowych oraz artystycznych, jak na przykład Nikola Tesla i Robert Alexander Schumann.

Dział Powracający stworzyliśmy z myślą o serii artykułów traktujących o człowieczeństwie. Rozważamy w nich o istocie człowieka jako jednostki, o jego esencji, priorytetach, dylematach oraz relacjach z drugim człowiekiem i ze światem. Zadajemy trudne pytania i częstujemy wymagającymi konkluzjami. Tytuł tego specyficznego działu wraz ze swoją genezą – niech pozostanie dla Was tajemnicą, którą rozwikływać będziecie stopniowo, wędrując małymi, niespiesznymi krokami przez kolejne i kolejne… wyraźnie powracające w naszych artykułach problemy i idee.

W dziale Literatura umieściliśmy dwie kategorie. W swoim literackim cyklu zatytułowanym Dziennik Pokory i Bezwstydu pisarka, Justyna Karolak – czasami pokornie i skromnie, a czasami bezwstydnie i arogancko – komentuje tę rzeczywistość, na którą nie starcza miejsca w powieściach. W kategorii Recenzje Pandory recenzujemy natomiast literaturę piękną – tę największą i najsłynniejszą, jak i tę drobną i nieprzystającą. Jednocześnie w kategorii tej nie mogliśmy odmówić sobie wzruszenia wynikającego z opublikowania Listu pożegnalnego niezastąpionego Márqueza. 

W Kulturze Pandory znajdziecie naszą Szafę grającą, w której czytacie syntetyczne informacje o wykonawcach, zespołach i solistach, a także recenzje muzyczne z cyklu pt.: Płyty, które znam i kocham. Dalej w Kulturze Pandory znajdziecie również artykuły i filmy do obejrzenia online, ukazujące wspaniałe akcje artystyczne typu Flash Mob. W Kulturze Pandory znajdziecie także nasze autorskie Memy oraz Museum of Modern Art Pandora’s Toaster, a w nim znakomitych artystów i twórców współczesnych sztuk plastycznych – w naszym muzeum publikujemy ich prace, obrazy, grafiki, formy przestrzenne i niecodzienne oraz filmy prezentujące ich nadzwyczajną i często kontrowersyjną twórczość.

Nasza Filmoteka składa się z dwu kategorii. W Kinie Tostera oglądacie online – bezpłatnie – całe filmy. Dobieramy je niezwykle starannie, dlatego na ogół są to stuprocentowe “dzieła archiwalne”, a więc filmy często czarno-białe, a nawet nieme, nie wspominając o tym, że trudne i ponadczasowe. W Recenzjach Tostera recenzujemy zaś dzieła filmowe zdecydowanie nowsze, bywa, iż wręcz premierowe, choć niezaprzeczalny prym wiodą u nas filmy będące w swoim czasie wydarzeniami kulturowymi i estetycznymi, jak np.: “Ostatnie tango w Paryżu” lub “Piknik pod Wiszącą Skałą”.

Dział Program Odyseja wypączkował z działu Laboratorium. Teraz w zupełnie odrębnym miejscu publikujemy artykuły i refleksje iście kosmiczne. O potencjalnej interakcji z obcą cywilizacją, o tym, co porabia się w NASA, o drugiej prędkości kosmicznej i o wielu innych rzeczach i sprawach zarówno prawdziwych, jak i niemożebnych…

Z początkiem roku 2015., po nieomal pierwszym roku naszej działalności w formie witryny Toster Pandory, uruchomiliśmy kategorię Literacko Pandora, którą możecie śledzić i czytać w dziale Literatura. W niej to nasza „Pandora”, czyli pisarka Justyna Karolak, opowiada o cudach i dziwach, z jakimi współcześnie ludzkość się zmaga… Literacko Pandora w zamyśle jawi się przestrzenią zorganizowaną specjalnie dla naszego zwykłego, człowieczego wytchnienia, byśmy z lawin codziennych problemów mogli szczęśliwie i bezpiecznie wyłaniać się na powierzchnię, byśmy mogli spokojnie, z ulgą oddychać… Nie oznacza to wcale, iż spotkacie tu teksty i artykuły żywo wycięte z baśni, przeciwnie nawet: Karolak nie raz porwie Was wraz ze sobą do krainy mocnych, ważnych, niekiedy bolesnych refleksji. Lecz każde skłonienie do istotnych przemyśleń zostanie podane Wam z należytym szacunkiem; zostanie przekazane Wam jak najpiękniejszym, melodyjnym, zadbanym językiem polskim.

Aktualizacja (6.12.2016.):
W roku 2016 uruchomiliśmy kilka kolejnych kategorii tematycznych, które aktualnie staramy się rozwijać. Pomyślnie zrealizowaliśmy również parę świeżych projektów.

Jesteśmy dumni z wkładu Zbigniewa Galara, który wykonał świetną w naszym poczuciu pracę publicystyczną polegającą na opracowaniu szczegółowego biogramu Mahometa – w dziale Islam znajdziecie cykl sześciu artykułów Galara, pt.: Życie i dzieło Mahometa. W przyszłości planujemy powołać do życia bibliotekę Tostera Pandory, w której umieścimy m.in. ów cykl publicystyczny w formie książki (jako e-book w formacie Pdf) – sądzimy, że biblioteka ta będzie stanowiła bardzo poręczne miejsce w obrębie Tostera, umożliwiające Wam, naszym Czytelnikom, bezpłatne pobieranie oryginalnych materiałów publicystycznych i wydawnictw literackich.

W roku 2016 udało nam się wydać trzecią powieść Justyny Karolak, zatytułowaną Mowa kruka – powieść będącą bezpłatnym e-bookiem w formacie Pdf, w pełnej szacie graficznej, bogato zilustrowaną oryginalnymi rysunkami autorstwa wytrawnego artysty Leonarda Jaszczuka, znajdziecie w dziale Literacko Pandora. Jest to dla nas projekt wyjątkowy, który zaowocował dziesiątkami listów od Czytelników – dziękujemy Wam za to, że uznaliście pomysł podarowania Wam literackiego prezentu za szczery, ładny gest. Powieść Justyny Karolak nie była zresztą jedynym tegorocznym podarunkiem dla Was…

Otworzyliśmy dział pt.: Bajki dla dorosłych i dla dzieci – 1 lutego 2016 r. opublikowaliśmy w nim pierwszą propozycję literacką, która również spotkała się z tym zaszczytem, jakim są komplementy od Czytelników. Nasza baśń – nie bajka, a właśnie baśń, poniekąd nasuwająca na myśl skojarzenia z klasyczną literaturą tego gatunku, jak np. twórczość Andersena – zatytułowana Niebieski Ptak i podróż Donikąd dostępna jest do bezpłatnego pobrania (znów jako e-book w formacie Pdf, z kompletem fantastycznych, barwnych ilustracji wykonanych w technice kolażu elektronicznego) w kategorii Literatura. W blokach startowych już czeka gotowa kolejna baśń – w procesie twórczym jeszcze tkwią ilustracje do niej – którą w roku 2017 na pewno wydamy i udostępnimy na naszych łamach jako następny prezent literacki.

W 2016 roku opublikowaliśmy także artykuły gościnne, czyli pióra autorów nieprzynależnych do kręgu redakcyjnego Tostera Pandory. Jesteśmy tym autorom szalenie wdzięczni, gdyż wnieśli oni do naszych łamów piękny haust świeżego powietrza – mamy nadzieję, że w roku 2017 uda nam się zaprosić do współpracy jeszcze więcej równie wspaniałych ludzi piszących. Szczególne wyrazy szacunku, sympatii i podziękowań kierujemy do autorki nazwiskiem Iwona Łabuda-Bobowska, która podzieliła się z nami dwoma wybitnymi artykułami: Kobieta też człowiek – o feminizacji nazw zawodów (dostępny w dziale Publicystyka) oraz Witajcie w przyjemnych czasach (dostępny w dziale Powracający). Oba artykuły cechują się szlachetnym poziomem językowym, biegłością zaprezentowanych analiz i oryginalnością zaznaczoną tak w doborze tematów, jak i w opisanych spostrzeżeniach. Gościć tak zacny kawał publicystyki – to prawdziwy dla nas zaszczyt.

Wszystkich młodych ludzi marzących o byciu pisarzami zapraszamy do naszych warsztatów literackich online, czyli do Warsztatów Pandory. Tę kategorię tematyczną otworzyliśmy specjalnie dla Was – dla piszących twórczo. Znajdziecie w niej cykl artykułów zawierających oryginalne porady dotyczące pisarskiego rzemiosła – pisarka Justyna Karolak krok po kroku wyjaśnia, gdzie poszukiwać inspiracji, jak konstruować przekonywających bohaterów literackich, czym język literacki różni się od języka wzorcowego… Dotychczas ukazało się 12 odcinków Warsztatów Pandory, lecz ukaże się więcej – cykl ten zamierzamy stanowczo kontynuować w roku 2017. Pewnie myślicie, że wszelkie warsztaty literackie są bez sensu, bo przecież nie sposób zaszczepić w człowieku talentu. Sporo w tym racji, ale istnieje i druga strona medalu – techniki pisarskie, tak samo jak świadomość literacka, to jakości, które jak najbardziej poddają się naszej woli, które możemy sukcesywnie w sobie rozwijać. Człowiek rodzi się jedynie z pewnymi predyspozycjami do pisania – to prawda – ale niemal nikt nie rodzi się gotowym, w pełni uformowanym pisarzem; każdy piszący twórczo dopiero z czasem zapracowuje na ten status…  Wielu z Was pisze do Justyny listy – pytacie w nich, jak to się robi, żeby zostać pisarzem; jak zwrócić na siebie uwagę wydawcy; w jaki sposób zawalczyć o swój wydawniczy debiut etc. Stąd też pomysł Justyny na stworzenie cyklu publicystycznego pt.: Warsztaty Pandory.

 

Polityka Cookies

Używamy plików Cookies, by korzystanie z naszego Serwisu w odbiorze Użytkownika funkcjonowało jako bardziej spersonalizowane. Bez używania plików Cookies, funkcjonalność Serwisu nie może być równie kompletna. Cookies nie są szkodliwe dla Twojego komputera oraz przechowywanych w nim danych, z tej przyczyny sugerujemy niewyłączanie działania Cookies, co umożliwi Ci łatwiejsze wykorzystywanie naszego Serwisu.

Cookies – są to niewielkie pliki tekstowe, wysyłane przez nas za pomocą przeglądarki do Twojego komputera, na którym zostają zapisane w obrębie dysku twardego. Dzięki nim nasza witryna „pamięta” Twoje indywidualne preferencje dotyczące korzystania z naszego Serwisu.

Cookies nie ingerują w żaden sposób w Twoje dane osobowe i prywatne (np.: imię i nazwisko, adres, adres e-mail). Plik Cookie jest tylko i wyłącznie nośnikiem nazwy domeny, z jakiej pochodzi, czasu swojej ważności oraz wartości oznaczonej przez wybrany losowo, a więc niepowtarzalny,  numer.

Jesteśmy zobligowani do uzyskania Twojej zgody na korzystanie przez nas z plików Cookies, co do których udostępniamy przejrzyste i czytelne informacje. Jeżeli zatem kontynuujesz zwiedzanie naszego Serwisu, to jest to tożsame z tym, iż zobaczyłeś nasze informacje o plikach Cookies oraz że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików Cookies, które niniejszym opisaliśmy.

Cookies służą nam do tego, aby funkcjonowanie naszego Serwisu odbywało się efektywniej i przyjemniej. Niemniej jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz, by pliki te były zapisywane w Twoim komputerze, możesz zmienić ustawienia przeglądarki w ten sposób, żeby blokowała nasze Cookies, lub też możesz otrzymywać powiadomienie za każdym razem, kiedy nowy plik Cookie jest do Ciebie wysyłany. W tym celu wejdź w zaawansowane ustawienia Twojej przeglądarki, pamiętając przy tym, iż zmiana jej ustawień może przyczynić się do mniej skutecznego korzystania z naszego Serwisu – albo niektóre funkcjonalności naszego Serwisu mogą nie być dla Ciebie w w całości dostępne. Stąd polecamy Ci nie blokować naszych plików Cookies.B

6 komentarzy

  1. Gratuluję interesującej strony. Brakuję mi w recenzjach jednego (?) filmu „Groundhog day” Ramisa http://www.imdb.com/title/tt0107048/?ref_=nv_sr_1. Jeśli uwolnicie się od zafiksowania formą, to może pojawi się on na Waszej stronie 🙂

    Czekam na recenzję.

    Pozdrawiam serdecznie

    Marek

  2. Czemu jest tutaj tak brzydko?

    Nie było ładniejszych szablonów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *