Pies andaluzyjski (1929). Luis Buñuel, Salvador Dali

Pies andaluzyjski 1

Pies andaluzyjski (fr. Un chien andalou), szesnastominutowy film z 1929 roku, debiut hiszpańskiego reżysera Luisa Buñuela; scenariusz do filmu napisał razem z Salvadorem Dali.

Wybuch surrealizmu, zaznaczył epokę (1920-1930), gdzie generacja pisarzy, ludzi, którzy tworzyli kino, malarzy – zbuntowała się przeciw konformizmowi, tak popularnemu pod koniec pierwszej wojny światowej. Bunuel, Dali, Man Ray rozpoczęli nową przygodę: KINO. Kino pozwalało na przedstawienie wszystkich śmiałości, wyobrażeń i inwencji: przeszkadzało, ale i szokowało.
Bunuel przybył do Paryża w 1925r., należał do grupy surrealistów i uczęszczał tam na wykłady. Dzięki temu napisał scenariusz do Psa andaluzyjskiego, który został wyświetlony w kwietniu 1929r. w Studio des Ursulines.
Trochę później, to będzie “ZŁOTY WIEK”, którego projekcja 3 lutego 1930 roku wywołała manifestacje Ligi Patriotów i Ligi Antysemickiej. 11 grudnia 1930 roku film ten został zakazany.
Po premierze “Psa (…)” Bunuel został oficjalnie przyjęty w szeregi surrealistów. Jednak przed pokazem filmu, reżyser, niepewny reakcji publiczności, wypchał kieszenie kamykami, by użyć ich jako amunicji w razie nieprzychylnego odbioru filmu.

Film składa się z kilku niepowiązanych tematycznie scen. Jego bohaterem jest bezimienna para, kobieta (Simone Mareuil) i mężczyzna (Pierre Batchef). Celem autora było zszokowanie odbiorcy przez zastosowanie, niezwykle jak na owe czasy drastycznych, efektów (osiąganych głównie poprzez zestawienie montażowe różnych ujęć).

Oryginalnie film był niemy, a ścieżka dźwiękowa została do niego dołączona w 1960 roku na podstawie wskazówek odnalezionych w notatkach reżysera. Odwzorowano w ten sposób całokształt dzieła, gdyż w czasie premiery muzyka Richarda Wagnera była grana na żywo w trakcie prezentacji filmu.

Pies andaluzyjski jest jednym z pierwszych filmów surrealistycznych. Jest pierwszym filmem z elementami gore. W jednej ze scen jako ksiądz pojawia się sam Salvador Dali.

Dla uporządkowania pewnych zebranych faktów, skorzystano z danych zawartych w Wikipedii.

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (2)
  • w porządku-niezła grzanka (3)
  • potrzebny-smaczny tost (2)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.