Pomylone słowa – depesza

Pomylone słowa depesza

Masz na myśli sformułowanie „zimna kalkulacja”, a mówisz „ekonomia”. Pomylone słowa znajdziesz wszędzie. Nie musisz się silić, by systematycznie je znajdować. Bo pomylone słowa są wiatropylne, płodzą się i płodzą na potęgę, a nie potrzebują w tym celu żadnej interakcji. Może i ameba mogłaby bez kłopotu „płodzić” pomylone słowa, ale na przykład mówić jej się nie chce… tak jak człowiekowi nie chce się myśleć, kiedy myli słowa, i czyni to nagminnie.

Mówisz „ekonomia” (zamiast zwykła, zimna i przyziemna kalkulacja), bo powołać się w swej autorskiej, subiektywnej wypowiedzi na uznaną nazwę nauki, oznacza umieścić automatycznie swoją wypowiedź w strefie powagi, podniosłości i pozadyskusyjności. Przy założeniu, że Twój interlokutor – jest idiotą.

Mówisz „kapitał ludzki”, zamiast „umiejętności człowieka”, bo uprzedmiotowienie podmiotu Twojej wypowiedzi, czyli człowieka, pomoże Ci przybrać personę ważną, sprawującą władzę, i profesjonalną. Przy założeniu, że Twój interlokutor – jest idiotą.

Wieńczysz swoje zdania krzywo brzmiącą, acz modną formułą: „prawda?”, zamiast zapytać: „co sądzisz?”. W ten sposób przybierasz ton przedszkolanki – w stosunku do dorosłych ludzi. Ten pseudo dydaktyczny ton rzeczywiście na nich podziała – przy założeniu, że Twoi interlokutorzy są idiotami.

Pomylone słowa depesza1

Wiatropylność niesie „nasionko” daleko i sieje zgodnie z przypadkiem – oraz Twoją wolą, bezmyślna amebo. Przykłady mnożą się na potęgę:

 • zwarte, punktowe „tak?” na końcu każdego zdania – zamiast: „czy dobrze się wyraziłem?”, „czy moja wypowiedź była dla ciebie czytelna?”, „czy zrozumiałeś, co miałem na myśli?”, „czy zgadzasz się ze mną?”
 • „nie wydaje mi się, że” – zamiast: „uważam, że”, jak gdyby klarowne wysłowienie swojego stanowiska było za trudne dla adresata.
 • „chyba na pewno” – zamiast: „chyba” albo „na pewno”. Ten oksymoron o upośledzonej jakości ma za zadanie otworzyć Ci furtkę do wygodnego asekuranctwa.
 • oszczędnie odcedzone „jestem na diecie” – zamiast precyzyjnego: „odchudzam się”. Nie każda dieta ma za zadanie odchudzać, ale zapewne nie wiedzą o tym Twoi interlokutorzy – kiedy są idiotami.
 • „ewolucja” zamiast „progres”, „proces”, „postęp” czy „wzrost” – bo „mądrzej” jest ewoluować, a „głupiej” się rozwijać.
 • „elokwentna myśl” zamiast „wartościowa, cenna myśl” – bo „inteligentne” (czytaj: trudne) słowo skutecznie podkreśli „inteligencję” (czytaj: „amebowość”) autora wypowiedzi, w przeciwieństwie do słowa zwyczajnego (czytaj: zbyt pospolitego), które mogłoby poświadczyć jedynie jego „pospolitość” (czytaj: normalność)…

Pomylone słowa depesza2

Przykłady pojedynczych zwrotów mnożą się na potęgę, a z nich budują się – jednakowoż wiatropylnie – całe zdania:

 1. „Nie wiem, jak ty, ale ja vice versa uważam tak samo”
 2. „De facto nie masz racji, bo w rzeczywistości sensu stricte miałem na myśli całkiem co innego”
 3. „Po pierwsze primo, to nieprawda, a po drugie primo, jesteś głupi”
 4. „Niesłychanie niewiarygodna jest ta wymiana zdań, co najmniej z częścią z nich jestem zmuszony się zgodzić”
 5. „Klimat jest taki, że nie wiadomo, co będzie jutro”
 6. „Nie lubię tej parasolki, ale tobie pasuje do ubrania, więc możesz sobie wziąść”…

Z pokorą,

Justyna Karolak

 

 

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
 • bardzo ciekawy-wypieczony tost (3)
 • w porządku-niezła grzanka (3)
 • potrzebny-smaczny tost (1)
 • średni-przeciętny tost (0)
 • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.