Próbnik Philae opuścił sondę Rosetta i wylądował na powierzchni komety Czuriumow-Gierasimienko.
Jest to historyczne wydarzenie, na które naukowcy czekali ponad dziesięć lat – należąca do ESA sonda wystartowała w marcu 2004 roku.
Próbnik Philae i sonda Rosetta przez 10 lat pokonały ponad 600 miliardów kilometrów, aby Philae wylądował na czterokilometrowej, stale obracającej się wokół własnej osi bryle lodu pędzącej przez Kosmos z prędkością 135 tysięcy kilometrów na godzinę.
Jest ona tak daleko, że światło i fale radiowe biegną z niej na Ziemię aż 28 minut.
W konstrukcji jednego z urządzeń badawczych lądownika brali udział uczeni z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Po wylądowaniu Philae zrobi zdjęcia powierzchni komety, dzięki polskiej pomocy wbije się w jej lodowy grunt, a także obejrzy, jak jądro komety zmienia się pod wpływem promieni słonecznych. Cała misja potrwa do grudnia 2015 r., a więc Rosetta i Philae będą podpatrywać kometę przez znaczną część jej podróży wokół Słońca.
Historia misji?
Otóż sonda Rosetta, z którą Philae zabrał się w wielką podróż, miała pierwotnie zmierzać ku komecie 46P/Wirtanen. Jednak miesiąc przed startem rakieta “Ariane”, która sondę wynosiła w Kosmos, fatalnie zawiodła. Krótko po starcie zeszła z zaplanowanego kursu i musiała zostać zniszczona. Przez rok trwało sprawdzanie, co zawiodło w rakiecie, a kometa 46P/Wirtanen nie czekała i odleciała.
Film dla European Space Agency zrealizowany przez Tomasza Bagińskiego pt “Ambition” związany z misją sondy:
Wybrano więc nowy cel – krótkookresową kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko, która przelatuje w pobliżu Słońca co 6,44 roku. Misja ostatecznie wystartowała 2 marca 2004 r. Lot ku komecie był prawdziwą kosmiczną epopeją, bo zanim Rosetta się do niej zbliżyła, cztery razy okrążyła Słońce. W tym czasie trzy razy przeleciała koło Ziemi i jeden raz w pobliżu Marsa. Siła ciążenia tych planet została użyta jako grawitacyjna proca, która zwiększała prędkość sondy tak, aby mogła ona dopędzić gnającą 135 tys. km/godz. kometę.
Cały lot trwał 10 lat, przez większość tego czasu sonda i jej przyrządy były w hibernacji. W 2014 roku Rosetta została wybudzona i rozpoczęła swój taniec wokół komety.
Vangelis skomponował ten utwór specjalnie dla europejskiej agencji kosmicznej ESA
Wizualizacje
AMBITION – The Making Of
Realizatorzy programu misji oraz twórcy filmu o misji i filmie:
Materiały do publikacji zebrane przez Leonarda Jaszczuka