Program Odyseja

Drodzy Czytelnicy, redakcja Tostera w składzie Lyo Art Grupa wita Was w Programie Odyseja, który powołujemy do życia w roku 2014 – nie bez powodu.

Najpierw jednak pozwólcie, że opowiemy Wam, czym jest nasz Program Odyseja.

Otóż jest on odrębnym, szczególnym działem serwisu Toster Pandory, w którym publikować będziemy treści odnoszące się nie tyle do ludzkiej eksploracji Kosmosu, co stawiające szereg pytań o działalność człowieka na Ziemi i we Wszechświecie, o relacje człowieka z rozległym światem, który go otacza – ale też ze światem, który to on, człowiek, musi moderować i budować, by populacja ludzka wciąż mogła się rozwijać.

Żeby zrozumieć te zależności oraz to, czym będziemy się w ramach Programu Odyseja zajmować, teraz opowiemy Wam o tym, dlaczego startujemy właśnie w roku 2014.

Równo 100 lat temu narodził się wybitny naukowiec nazwiskiem Frank Fenner. Był on przede wszystkim mikrobiologiem, przyczynił się w sposób bezpośredni do walki z epidemią czarnej ospy. Jego nazwisko w Polsce nie jest znane szerokiej publiczności, ale w kręgach naukowych kojarzone jest ono z ikoną nauki.

Fenner przepowiedział ludzkości czarną przyszłość. Na łamach „The Australian” stwierdził, iż gatunek Homo sapiens wyginie na przestrzeni najbliższych stu lat. Według naukowca, nic już nie może powstrzymać tego zabójczego procesu, bowiem zmiany klimatyczne, które wywołaliśmy na Ziemi, są już do tego stopnia zaawansowane, że nie da się zapobiec zagładzie. Ma ona nastąpić przede wszystkim w wyniku eksplozji demograficznej i niepohamowanej konsumpcji.

Czarna wizja naukowca stała się dla nas ciekawym punktem zaczepienia dla szerszych rozważań. Fenner wypowiedział się naturalnie z pozycji biologa, nam jednak nie chodzi o snucie ekologicznych wizji, mających na celu ratować naszą planetę. Uznaliśmy po prostu, że wygłoszone przez Fennera naukowe postulaty są znakomitymi blokami startowymi do wszczęcia dyskusji społecznej na temat tego, w jakim kierunku możemy się rozwijać jako ludzkość, jakie obszary rzeczywistości mogłyby stanowić dla nas „furtki”, dzięki którym stanie się realnym dalsze, skuteczne budowanie naszej cywilizacji – „wznoszenie jej do góry”…

Tyle dziś tytułem wstępu. Zapraszamy Was do śledzenia intrygujących materiałów, które będziemy sukcesywnie w tym dziale publikować. I oczywiście do wspólnej dyskusji oraz do komentowania naszych tekstów i niesamowitych, naukowych, znalezisk.

Justyna Karolak

Jako ilustrację wyróżniającą ten tekst (tzw. miniaturę) wykorzystano kadrę zdjęciowy z wybitnego filmu w reż. Stanleya Kubricka, pt.: “2001: Odyseja kosmiczna” (1968).

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.