Przestrzeń życiowa pomiędzy pracą a domem

dom i praca

Przestrzeń życiowa pomiędzy pracą a domem praktycznie zanika, tak jak zanika życie rodzinne. Najpierw w objęciach komunizmu, utopieni w radosnym własnym sosiku, ale bez perspektyw i nadziei, natomiast z rozbudowanym życiem społecznym, teraz wystawieni na pastwę dzikiego, wilczego polskiego kapitalizmu, w zatroskaniu pomiędzy kredytami a nieprzerwanym młynem pracy, stoimy, nieco zdezorientowani, pytając samych siebie: co się stało?

Stało się wiele i niewiele jednocześnie. Zdobyliśmy narodową wolność, tracąc osobistą niezależność. Zdobyliśmy wszystkie atrybuty, jakie przynosi ze sobą państwo prawa, ale nie potrafimy z nich skorzystać. Odzyskaliśmy Polskę, ale Polak zmienia się w niej i staje się inny niż oczekiwali ci, którzy byli konstruktorami tej wolności.

Część konstruktorów widziała Polaka jako nowego człowieka Europy, po komunistycznemu postępowego i wychowanego w ideach post-proletariackich, poszukującego tak zwanej trzeciej drogi. Część widziała go jako młodszego syna powstania listopadowego, utrzymanego w dyscyplinie patriotycznego obozu wychowawczego, niosącego dumnie sztandar nad głowami starej gwardii. Część oczekiwała od niego niekończącej się modlitwy dziękczynnej. Inni z kolei, że rzuci się z zapałem do budowania nowej liberalnej rzeczywistości.

Tymczasem rzeczywistość zaskrzeczała, jak zwykle pokazując wszystkim język. Młody Polak nie chce pracować za jałmużnę, a młoda Polka nie chce rodzić dzieci dla kraju, któremu nie ufa. Młody Polak mruży ironicznie oczy, przyznając wszystkim rację zgodnie z zasadą stawiania wszędzie ogarka i wysłuchując napuszonych mądrości ojców narodu, wie swoje, a kiedy ojcowie się odwracają, śmieje się. Młody Polak śmieje się i kpi, pokazując bezlitośnie głupotę ojców na FB lub Qwejku. To nie jest nawet pogarda, to po prostu śmiech, bo głupota jest śmieszna, nawet otoczona wianuszkiem siwych włosów, i tyle.

Pokolenie, które nadchodzi, ma bardzo silne więzy wewnętrzne, działa na zasadzie partnerstwa we wszystkich strefach i planach społecznych, doskonale wykorzystując możliwości tkwiące w technologiach, aby organizować siebie i relacje w grupie. Niezwykle jest trudne do manipulacji, ponieważ wypracowało metodę uśredniania opinii, stale ją konsultując. Są doskonale przygotowani do działania metodą zaliczeń oraz rozwiązywania wszelkich egzaminów testowych. A co najważniejsze, postępują w sposób niesłychanie pragmatyczny, pozbawiony sentymentów.

Nie, moi drodzy, to nie jest wynaturzony obraz człowieka, to myśmy ich odarli z wszelkich sentymentów, to myśmy ich nauczyli, że liczy się pieniądz, to myśmy im pokazali miałkość wszelkich idei. Tak, pokolenie dwudziestolatków to nasze dzieci, przez nas wychowywane w sposób, jaki myśmy uznawali za racjonalny.

Cieszcie się, ponieważ oni nie będą chcieli naszego zakłamania, nie będą chcieli uczestniczyć w sabacie czarownic bez względu na to, gdzie by się on nie odbywał, nawet nas nie wyrzucą z zabawy, po prostu odejdą, pozostawiając nas na naszych kurchanach, redutach i stanowiskach, zaśmiewając się z teatralności i dwulicowości pokolenia, które nie uniosło własnego zwycięstwa.

Nie traktujmy tego jednak jako klęski, potrzebny jest nowy oczyszczony z naszych podłości i zachłanności świat, chociaż nie będzie on już naszym udziałem, bo potrafiliśmy wprawdzie zwyciężyć i odrzucić przekleństwo XX wieku z jego nazizmami, komunizmami, obozami i nienawiścią rasową, ale nie potrafimy tworzyć nowego świata, zbyt jesteśmy zanurzeni w ciemnej stronie tamtych czasów, to widać na dnie naszych oczu, gdzie wciąż tli się nienawiść.

Cieszmy się, ponieważ oni zbudują przyszłość bez naszych lęków, nie szukając trupa w każdej szafie, będą Europejczykami. Będą ludźmi, którymi my nie mogliśmy zostać.

Antykwariusz

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.