TOSTER PANDORY 2016 – BILANS ROCZNY I WYBRANE ARTYKUŁY

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!

Z końcem roku 2016 redakcja Tostera Pandory świętuje nieomal trzecią rocznicę istnienia naszego serwisu, który – jak już wiecie – lubi wypiekać bardzo różne grzanki… Zapraszamy Was toteż serdecznie do lektury podsumowania naszej działalności roku 2016 – jest to wewnętrzny wybór najlepszych artykułów Tostera, którym pragniemy się z Państwem podzielić.

Czym kierowaliśmy się, tworząc poniższe zestawienie? Nie popularnością danego artykułu, lecz jego jakością i oryginalnością, a także tym, na ile i w jaki sposób wpisuje się on w profil estetyczny Tostera. Burza mózgów, jaką odbyliśmy w naszej redakcji celem popełnienia poniższego zestawienia – była dla nas odżywcza i bardzo pouczająca! To było i trudne, i piękne doświadczenie – móc spojrzeć na rozmaite artykuły z pewnego dystansu i postarać się wyróżnić te spośród nich, które faktycznie na to zasługują. W rezultacie każdy miesiąc roku 2016 obfituje w trzy równolegle wyróżnione artykuły – w naszej redakcji nie ma miejsc pierwszych, drugich ani trzecich…

Trzon naszej redakcji tworzy troje ludzi – a każdy człowiek inny, „własny”, zatopiony w swoje osobnicze poszukiwania tematów wartych poruszenia na łamach Tostera… Staraliśmy się – wspólnie – jak najuczciwiej ocenić nawzajem nasze artykuły. Mieliśmy przy tym nie lada frajdę ze zdania sobie sprawy z tego, że niektóre teksty – zupełnie niespodziewanie – ożywiły w tym roku nasz serwis, popychając go w świeżą stronę, inne zaś wspaniale osadziły się na pierwotnych fundamentach i założeniach Tostera. Proces rozpoznania tego realnego stanu – kto, co i jak sobą wniósł do naszej działalności – towarzyszący nam w trakcie formułowania rocznego bilansu, pomógł nam ucieszyć się z miejsca, w jakim dziś jesteśmy, a jednocześnie pozwolił dostrzec nowe przestrzenie, warte opisania w przyszłości…

Niniejszy bilans roczny to także doskonała sposobność do tego, by nasza redakcja zaakcentowała wdzięczność wobec nowych autorów – zewnętrznych – którzy właśnie w roku 2016 przybyli na nasze łamy, dostarczając im haust świeżego powietrza. Niektórzy spośród tychże autorów zostali wyróżnieni w poniższym zestawieniu, natomiast kłaniamy się z radością i podziękowaniem bez wyjątku każdemu! Wszyscy bowiem ujęli nas unikalnym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość, wolą dzielenia się ze światem wnioskami płynącymi z własnych obserwacji i otwartością na krainę publicystyki…

Dziękujemy Wam, Drodzy Autorzy, którzy współpracowaliście z nami w roku 2016:

Joanna Bończyk – Twoje artykuły urzekły nas kulturą wypowiedzi, spokojną narracją i przemyślanym tonem. Ze współczesności pełnej tarć, właśnie Ty starałaś się wydobyć zrównoważoną esencję różnych zjawisk.

Kamila Opala – jesteś naszym promykiem. Zachwyciłaś nas pracowitością, a uwiodłaś zaufaniem, którym nas obdzieliłaś, i entuzjazmem do pisania. Twoją pracę doceniła sama Ewa Minge i sądzimy, że jest to najpiękniejsze z możliwych wyróżnień.

Iwona Łabuda-Bobowska – artykuły Twego autorstwa okazały się mistrzostwem sprawności językowej i wybitną publicystyką, której strona merytoryczna zainspirowała nas do snucia własnych, nowych przemyśleń. Pozytywnie i mobilizująco wstrząsnęłaś naszym zespołem, wyznaczając wyższy poziom tosterowego standardu.

KAR – to Ty starałeś się ożywić naszą Szafę grającą. Cieszymy się, że Twoja miłość do muzyki znalazła ujście w naszym cyklu tematycznym pt.: Płyty, które znam i kocham.

Wojciech Elszyn – podziwiamy Twoją pasję do języka, świadomość literacką oraz czysty styl publicystyczny. Dziękujemy Tobie i Akademii Rozwoju MasterMind za możliwość przedrukowania Twego artykułu poświęconego teorii Romana Ingardena.

Zosia Lenczewska-Samotyj – Twoja życzliwa otwartość na współpracę z Tosterem oczarowała naszą redakcję od pierwszych chwil. Zadziwiłaś nas swym zapałem do tworzenia słowa pisanego. Dodałaś Tosterowi piątego biegu, a nawet skrzydeł.

Lapsus Calami – współpraca z Lapsusem i możliwość przedrukowania artykułu pt. “O wydawaniu e-booków”, pochodzącego z drugiego numeru czasopisma pt. Lapsus Calami, była dla nas prawdziwą przyjemnością i radością.

Osobne miejsce na tej liście zajmuje Kasia Dominik. Kasiu, bardzo dziękujemy Ci za to, że podzieliłaś się z nami swoją wyjątkową, poruszającą i trudną historią – ufamy, że Twoja wrażliwość na drugiego człowieka oraz fakt, jak pięknie umiesz uwielbiać i doceniać życie, przyniesie Tobie niegasnące: spokój, radość i bezpieczeństwo.

Tych z Państwa, którym umknęła historia Kasi, zapraszamy do lektury: Kasia Dominik – Kartka z pamiętnika z dnia 6 grudnia 2016; http://tosterpandory.pl/kasia-dominik-kartka-z-pamietnika-z-dnia-6-grudnia-2016/.

Gorące podziękowanie kierujemy i w Waszą stronę, Drodzy Czytelnicy!

To przede wszystkim Wy napędzacie nas do nieustającej pracy nad sobą, to Wasze opinie krytyczne i pochlebne, absolutnie wszelkie sygnały zwrotne płynące od Was stymulują nasz rozwój. Bez Was – bez Waszej obecności i przenikliwości – Toster Pandory byłby tworem wydrążonym, przypominającym kruchą wydmuszkę. Wasze komentarze i listy wzmacniały nas, uczyły i zagrzewały do czynów. To dzięki Wam mamy siłę i ochotę – opiekać, przypiekać i podgrzewać… to Wy dostarczacie Tosterowi właściwej temperatury, to dzięki Wam powstają wciąż nowe grzanki. Dziękujemy!

A teraz, bez nadmiernych wzruszeń i sentymentów, serdecznie zapraszamy do poniższego zestawienia Tostera Pandory 2016! Mamy nadzieję, że dla naszych stałych Czytelników będzie ono miłą kawalkadą wspomnień, zaś dla Czytelników nowych, którzy jeszcze naszej działalności nie znają, będzie ono godną zachętą do systematycznych odwiedzin.

Przypominamy, że zasubskrybowanie Tostera Pandory ułatwi Wam trzymanie ręki na pulsie, czyli bycie na bieżąco z naszymi świeżymi tostami. Subskrypcji można dokonać przy okazji dodania komentarza pod dowolnym artykułem, poprzez zaznaczenie opcji: „Powiadom mnie o nowych wpisach przez email”.

O wszystkich nowościach Tostera Pandory informujemy na bieżąco również na stronie fanpage Tostera na Facebooku: https://www.facebook.com/InstytutVoxPopuli/?fref=ts. Będzie nam szalenie miło, jeśli odwiedzisz i polubisz nasz fanpejdż!

Z szacunkiem i pozdrowieniami

Lyo Art Grupa

Redakcja Tostera Pandory

 

Styczeń 2016

Leonard Jaszczuk, Infobia: http://tosterpandory.pl/infobia/ (dział: Powracający)

Przegląd roku 2016 Tostera Pandory otwiera mocny artykuł Leonarda, który ukuł nowe pojęcie, gładko wykazując jego obecność we współczesnych strukturach społecznych… Czym jest infobia? Mówiąc w lapidarnym skrócie, jest to nieuzasadniony – jak wskazuje przyrostek -fobia – irracjonalny lęk przed informacją i wiedzą, objawiający się wzbranianiem i ucieczką przed poznaniem, zrozumieniem i zaakceptowaniem prawdy. Leonard wyszedł z założenia, że każdy człowiek zawiera w sobie naturalną ciekawość, która popycha go do eksploracji otaczającej rzeczywistości i generuje chęć zadawania pytań. Tymczasem człowiek „dotknięty infobią” zagłusza ten wewnętrzny głos, który normalnie wzmaga nasze ochoty na drążenie, na dostarczanie sobie wciąż nowych porcji wiedzy o świecie. To bardzo odświeżająca publicystyka wynikająca bezpośrednio z obserwacji społecznych. To autorska propozycja Leonarda – propozycja sformułowania nowego, nieco prowokacyjnego miana: infobia. Rozejrzyj się wokół – sprawdź, czy Ty też znasz ludzi przejawiających tę niepokojącą, uwsteczniającą postawę.

Justyna Karolak, Polskie szkolnictwo na tle Europy: http://tosterpandory.pl/polskie-szkolnictwo-na-tle-europy/ (dział: Publicystyka)

W polskiej edukacji niedobrze się dzieje, dlatego też Justyna postanowiła przyjrzeć się kilku modelom nauczania dzieci i młodzieży, obecnym w Europie. Jak Polska wypada na tym tle? Przeczytaj artykuł i oceń sam. Część informacji może wydać Ci się nieco zdezaktualizowana, ale nadal jest to artykuł akcentujący kilka arcyważnych problemów w myśleniu o edukacji młodych ludzi. Artykuł ten otwiera kapitalny cytat z „Króla Maciusia Pierwszego” Korczaka, co sprawia, że całość czyta się z niegasnącym zainteresowaniem. Dodatkowy atut tego artykułu polega na tym, iż nie jest on adresowany wyłącznie do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – przeciwnie, jest to publicystyka dla każdego Polaka: dla rodzica i dla nie-rodzica, dla singla i nie-singla; dla maturzysty i studenta, dla bezrobotnego i dla pracownika korporacji… Bo poziom szkolnictwa przekłada się na rynek pracy, który z kolei przekłada się na poczucie bezpieczeństwa każdego z nas, bowiem praca nieodłącznie i wprost wiąże się ze stanem naszej kieszeni. Polecamy ten artykuł serdecznie, jako problematykę społeczną, obok jakiej nie warto przechodzić obojętnie!

Zbigniew Galar, Falcon wylądował!: http://tosterpandory.pl/falcon-wyladowal/ (dział: Program Odyseja)

„21 grudnia 2015 stało się coś niezwykłego i fantastycznego. Falcon wylądował! Rakieta, która wyniosła jedenaście satelitów na wysoką orbitę, wróciła na Ziemię – po raz pierwszy. Można powiedzieć, że lądowanie ‘sokoła’ to najważniejsze wydarzenie od 1969 roku, od czasu okrzyku Eagle has landed!, który rozległ się w centrum kontroli NASA, czyli od lądowania ‘orła’ na księżycowym ‘morzu spokoju’” – tymi słowy nasz szef naukowego działu Laboratorium odnotowuje dla nas ważne, niezwykłe „wydarzenie kosmiczne”. Czy lądowanie Falcona należy utożsamiać z przełomem w myśleniu o eksploracji Kosmosu? Jakich informacji dostarczył nam Falcon? Jak szacują się realne koszty zaawansowanych i dostępnych współcześnie technologii umożliwiających ludzkości różnego rodzaju penetrowania przestrzeni kosmicznej?… Zbigniew nie zawahał się nakreślić w tym artykule konkretnych odpowiedzi na te, i inne, pytania. To wyważona publicystyka łącząca myślenie idealistyczne i ekonomiczne – cenna rzecz dla wszystkich poszukiwaczy ciekawostek naukowych związanych z bieżącymi poczynaniami NASA i projektami kosmicznymi.

Luty 2016

Justyna Karolak, Niebieski Ptak i Podróż Donikąd: http://tosterpandory.pl/niebieski-ptak-i-podroz-donikad/ (dział: Bajki dla dorosłych i dla dzieci)

W tym miesiącu otworzyliśmy nową kategorię tematyczną Tostera: Bajki dla dorosłych i dla dzieci. W ramach kategorii tej opublikowaliśmy emocjonującą baśń (dla dzieci od lat 4 – 5 i oczywiście dla ich rodziców) pióra Justyny. Opublikowaliśmy – nieściśle powiedziane. Złożyliśmy baśń w książkę nadającą się do wydrukowania – gotowy Pdf z baśnią i kompletem znakomitych ilustracji autorstwa wytrawnego artysty rysownika i grafika, Leonarda Jaszczuka, dostępny jest do bezpłatnego pobrania ze strony Tostera, pod powyższym linkiem. Wierzymy, że ta oryginalna baśń zachwyci wszystkich tęskniących do klimatycznych, gęstych opowieści w stylu Andersena – znajdziecie w niej bowiem powłóczystą refleksyjność, żwawą akcję i przygodę, tajemnicę i niepewność, jak i kroplę magii. Cykl baśni, opowiadań i bajek dla dzieci w różnym wieku i dla ich rodziców oraz dla każdego dorosłego, który nie zatracił w sobie dziecka – będzie stanowczo przez nas kontynuowany w roku 2017! Prawdę mówiąc, Justyna już ukończyła tworzenie następnej baśni i teraz czekamy „tylko” na ilustracje. Następne baśnie i projekty literackie z tej kategorii w dalszym ciągu planujemy udostępniać naszym Czytelnikom za darmo – pragniemy bowiem wychodzić naprzeciw tym, którym na co dzień brakuje nie czasu i woli, lecz środków materialnych na czytanie literatury, staramy się więc, żeby świeża, nowa, nieco inna literatura leżała w zasięgu każdego z nas, była łatwo dostępna i „za free”.

Leonard Jaszczuk, Gwiezdne Wojny – wszyscy widzieli, to pora zaczynać:  http://tosterpandory.pl/gwiezdne-wojny-wszyscy-widzieli-to-pora-zaczynac/ (dział: Recenzje Tostera)

Wszyscy członkowie naszej redakcji na swój sposób są wiernymi miłośnikami tej space opery, jaką stanowią Star Wars – ale Leonard jest jej czołowym fanem. Mówisz „Leonard”, i myślisz „Gwiezdne wojny”. Leonard, jak zdradziliśmy powyżej, jest rysownikiem – zdradźmy teraz, w czym przechowuje swoje ołówki, piórka i różne przyrządy do rysownia… Otóż w pudełku w kształcie Artuditu. Ale jeśli sądzicie, że tak zagorzały fan tego kosmicznego uniwersum jak pelikan w locie łyka wszystko, czego dostarczają nam kolejne części tej epopei – jesteście w błędzie! Siódemka Star Warsów zderzyła się z krytyką Leonarda, lecz ubraną w tak kapitalny humor, dowcip i oryginalne wnioski, że nie sposób, by nie została wyróżniona w niniejszym zestawieniu. Przeczytajcie tę recenzję koniecznie – jeśli macie w sobie dystans do świata, ubawicie się po pachy!

Zbigniew Galar, Jak powinny wyglądać roboty?: http://tosterpandory.pl/jak-powinny-wygladac-roboty/ (dział: Robotyka)

„Antropomorficzne roboty to oszustwo, bo zaburzają wyobrażenia człowieka” – napisał Zbigniew. W swoim artykule poświęconym nowoczesnym technologiom stawia odważne tezy mówiące o tym, że w rozwoju dziedziny robotyki ludzkość nie powinna dążyć wcale do doliny niesamowitości, bowiem może okazać się ona dla nas zgubna. Zarazem właśnie ona – dolina niesamowitości – kusi do siebie człowieka, niczym magnes… Jak pogodzić techniczne, pragmatyczne myślenie naukowe z „kompleksem Pana Boga”? Jak sprawić, by przyszłościowe roboty były nam oddane i pomocne, a nie deprecjonujące człowieka? Wskazówką może być… wygląd. Tak: wygląd robota. Zdziwicie się, jakie znaczenie w życiu człowieka może mieć skupienie się na powierzchownych otulinach rzeczywistości… Bo każda forma – jest również treścią!

Marzec 2016

Zbigniew Galar, Wystarczająco dobra SI: http://tosterpandory.pl/wystarczajaco-dobra-si/ (dział: Robotyka)

Kontynuując wątek robotów, tym razem Zbigniew uszczegóławia swoje tezy odnośnie do „robota idealnego”, rozpatrując tak wartości obiecujące, jak i niebezpieczeństwa dotyczące „powołania do życia” SI. Na ile jako ludzkość powinniśmy zezwolić potencjalnej sztucznej inteligencji na jej własną „ewolucję”?… „Istnieje prawie nieskończenie wiele wariantów sztucznej inteligencji – tak samo jak wiele mamy biologicznych gatunków. Część z tych tworów będzie od nas gorsza, a dużo większa część – po prostu lepsza. Niektóre mogą być nawet lepsze moralnie, a inne – po prostu skuteczniejsze w działaniu” – twierdzi Zbigniew. Nie będziemy ukrywać, iż jest to dalece kontrowersyjny artykuł – lecz bezspornie oryginalny i poparty głębokimi przemyśleniami autora.

Leonard Jaszczuk, Niewolnik szuka pana: http://tosterpandory.pl/niewolnik-szuka-pana/ (dział: Powracający)

Nasza redakcja zawsze starała się dotykać problemów ludzkiej wolności i szacunku do istoty, jaką jest człowiek. Stąd zupełnie nowym, trudnym i niecodziennym zadaniem okazało się dla nas zmierzenie się z tym problemem, który w niniejszym artykule zobrazował Leonard. Opisał on bowiem ten szczególny typ człowieka, którego głęboką wewnętrzną potrzebą nie jest wcale – organiczne, naturalne i niepodważalne, jak zdawało nam się dotąd – dążenie do wolności, ale przeciwnie: dążenie do bycia przynależnym do kogoś lub czegoś, np. do silniejszej, sprawczej osoby albo do systemu… Ta ludzka tęsknota do tego, by ktoś lub coś – skutecznie przejęło nad człowiekiem kontrolę, wprowadziła naszą redakcję w stupor. Czemu niektórzy usilnie pragną, by „jakaś siła” zdjęła z ich barków ciężar odpowiedzialności? Dlaczego ludzie będący „mentalnymi niewolnikami” lokują swoją ufność w tej samej sile, której jednocześnie się lękają?… Przyszło nam z ogromnym i bolesnym trudem przyjęcie do świadomości tego dramatycznego, ponurego faktu, iż w XXI wieku na świecie istnieją ludzie „o duszy niewolnika”. Być może niewiedza rzeczywiście bywa dobrodziejstwem, ale to wiedza – buduje, hartuje i pozwala rozwinąć w sobie współczucie, toteż gorąco zapraszamy do lektury, choć będzie ona gorzka i atypowa.

Justyna Karolak, I kowbojki mogą marzyć – recenzja powieści Toma Robbinsa: http://tosterpandory.pl/i-kowbojki-moga-marzyc-recenzja-powiesci-toma-robbinsa/
(dział: Recenzje Pandory)

A dla rozluźnienia – zapraszamy do recenzji literackiej! Powieść Robbinsa bawi do łez, a ukryte nawiązania do sztuki wysokiej, jak i do trendów pop-kultury dodatkowo zadowolą i zabawią czujnego czytelnika. Kto nie zna tej książki, niechaj pozna! Justyna swego czasu zachwyciła się tą powieścią, a niniejsza recenzja jest de facto sympatycznym odkurzeniem szkolnej pracy Justyny, z czasów uczenia się dziennikarstwa. Wśród poważnych tematów poruszanych w marcu na łamach Tostera, recenzja ta przypomniała nam wszystkim, że życie służy również do zabawy przecież, do cieszenia się i do przeżywania. A zatem – bawcie się razem z nami!

Kwiecień 2016

 Justyna Karolak, Dialogi Pandory – W sprawie aborcji: http://tosterpandory.pl/dialogi-pandory-w-sprawie-aborcji/ (dział: Publicystyka)

Jeśli myślicie, że artykuł ten jest po prostu kolejną odsłoną dyskusji o aborcji – mylicie się. To wyjątkowa publicystyka, kreśląca znacznie szerszy kontekst, aniżeli sugerowałoby słowo-klucz zawarte w tytule: aborcja. To niezwykła, niecodzienna, kompletnie inna publicystyka odwołująca się do nastrojów społecznych i do sposobów dyskutowania problematyki społecznej. Justyna napisała tak: „Nie przeczę, że normalna ilustracja świata to bardzo wąski fragment rzeczywistości. Ten fragment otoczony jest natomiast szerokimi marginesami, i właśnie na tych marginesach toczy się wszelka kipiel: podziały na dobrych i na złych, kłótnie, zakłamanie, teatr, gra interesów. Jednak można się z tych marginesów wydostać, stanąć pośrodku, rozejrzeć się dookoła – samodzielnie, swobodnie, bez zbytecznego wrzenia krwi”. I okazało się, że głosząc te słowa, Justyna miała rację, czego dowodzi dyskusja z jedną z naszych Czytelniczek; dyskusja podjęta w komentarzach pod tymże artykułem. Okazuje się, że jeśli człowiek chce słyszeć, a nie tylko powierzchownie słuchać, wtedy – mimo różnicy poglądów – możliwy staje się normalny, zrównoważony dialog.

Matador, Ide Prosto – Pogarda: http://tosterpandory.pl/pogarda/ (dział: Ide Prosto)

Czy wiecie, kim jest „Jabym”?… Nie? Już spieszymy z odpowiedzią: „Jabym jest radykałem, i by wszystkich wieszał i żeby kary były drakońskie, i żeby porządek był, bo Polak to złodziej i potrzebuje kija! Ja bym ich wszystkich pozamykał – krzyczy Jabym. No chyba, że chodzi o niego, ponieważ Jabym nie przewiduje kar dla siebie – albowiem, ponieważ Jabym jest porządnym człowiekiem, cokolwiek by to nie znaczyło”. W naszej najbardziej cynicznej i hiperbolicznej kategorii tematycznej – Ide Prosto – Matador o niewyparzonym języku wysnuł straszny wniosek: „Są ludzie, którzy nigdy nie patrzą w niebo”. Z niesłychaną przykrością pragniemy dodać, iż obawiamy się, że może to być prawdą…

Zibikendo, Bieda i wstyd: http://tosterpandory.pl/bieda-i-wstyd/ (dział: Powracający)

„Kiedy stoisz w kolejce do kasy, rzeczywistość nie jest zbyt różowa. Ludzie kupują niezmiennie kilka podstawowych rzeczy. Nie ma na ladach drogich produktów, jest tylko codzienne życie niewolników” – napisał ekonomista, Zibikendo. Ten artykuł to znów nietypowa próba ugryzienia tematów ogólnoludzkich, z właściwym Tosterowi zacięciem i bezkompromisowością. To rzecz o tym, czym współczesny obywatel różni się od „prehistorycznego” niewolnika…

 

Maj 2016

 Leonard Jaszczuk; Dyskusja pomiędzy nieistniejącym, ale możliwym pragmatykiem a agnostykiem: http://tosterpandory.pl/dyskusja-pomiedzy-nie-istniejacym-ale-mozliwym-pragmatykiem-a-agnostykiem/ (dział: Powracający)

Jeśli kiedykolwiek poszukiwaliście cennych, oryginalnych materiałów publicystycznych o bogu, Bogu albo Absolucie – ten artykuł Leonarda stanowczo powinien spotkać się z Waszym poszukiwaniem. To nie bełkot pro-religijny; to filozoficzny i jednocześnie bardzo praktyczny wyraz zastanowienia nad tym, w którym miejscu mogą zetknąć się ze sobą poglądy pragmatyka i agnostyka – a więc człowieka, który uznaje wyłącznie to, czego dotknął oraz człowieka, który zawierza, przy równoczesnym zachowaniu zdrowych wątpliwości i niepewności wobec podmiotu swojej zarówno wiary, jak przypuszczeń, jak i zapytań… „By jednak orzekać o fakcie, potrzebna jest pewność, a tej w odniesieniu do pewnych rzeczy i zjawisk mieć nie będziemy nigdy (…)” – zaznaczył Leonard. To może być bardzo pożywna lektura zarówno dla pragmatyków, jak i dla tych, którzy oddają swe myśli sprawom i rzeczom, na temat których nie ma w zasięgu jednoznacznych przesłanek…

Justyna Karolak; Ex Machina (2015) – Człowieczeństwo a SI: granice poznania: http://tosterpandory.pl/ex-machina-2015-%E2%80%95-czlowieczenstwo-a-si-granice-poznania/ (działy: Publicystyka; Recenzje Tostera; Robotyka)

Film pt.: „Ex Machina” miał być dla Justyny zwykłą porcją odprężenia od trosk i problemów realnego świata, tymczasem niespodziewanie stał się przyczynkiem do złożonych przemyśleń na temat natury człowieka, relacji prawdy i fikcji, faktu a opinii, a także przemyśleń związanych z granicami obszarów, które metaforycznie możemy określić mianami „duszy”, „intuicji” czy „tęsknoty”. To kameralne, stonowane kino zajęło głowę Justyny na dłużej, niż mogłaby zakładać… Wychodząc od praw sformułowanych przez Asimova, napisała niepowtarzalną, rzeczową rozprawkę o tym, jakimi ścieżkami współcześnie może przebiegać kreatywne myślenie o SI oraz o tym, w jakie zagrożenia może opiewać „kompleks doktora Frankensteina”. Swój artykuł zwieńczyła taką oto prowokacyjną tezą: „Uważam, że człowieczeństwo już zostało przez nas zdefiniowane. Nadchodzi czas na próbę zdefiniowania boskości”.

KAR, Pink Floyd – Wish You Were Here (1975), recenzja płyty:  http://tosterpandory.pl/pink-floyd-wish-you-were-here-1975-recenzja-plyty/ (dział: Szafa grająca)

KAR pisze nader krótko, ale treściwie. Nie bawi się słowem, nie szuka zmyślnych środków stylistycznych, niczego nie koloryzuje – wychodząc z założenia, że muzyka tworzona jest po to, abyśmy wchłaniali ją przez uszy, a kontemplowali i rozgryzali głęboko w sobie. I tak też album Wish You Were Here Floydów, przez wielu fanów uznawany za najwybitniejszy wśród dyskografii tego zespołu, doczekał się recenzji na łamach Tostera, w wykonaniu tajemniczego autora o pseudonimie KAR. Cykl publicystyczny pt.: Płyty, które znam i kocham – w całości poprowadzony przez KARa – a w szczególności ten artykuł porwał naszą redakcję w kierunku niewysłowionych tęsknot, o jakie zresztą Floydom, jako autorom ww. albumu, chodziło od samego początku.

Czerwiec 2016

 Zbigniew Galar, TTIP – Droga ku zatraceniu: http://tosterpandory.pl/ttip-droga-ku-zatraceniu/ (dział: Projekt Standard; Publicystyka)

Umowa TTIP zyskała szczególnie na popularności wskutek niepokojów społecznych związanych z kolejną, późniejszą, kontrowersyjną umową CETA. Czerwiec dla Tostera był czasem pilnego przyjrzenia się właśnie umowie TTIP, a owocem tego procesu jest niniejszy artykuł logistyka i ekonomisty, Zbigniewa. Jak sugeruje tytuł tego artykułu – „droga ku zatraceniu” nie może oznaczać niczego dobrego, niemniej jest to bardzo wyważona, rozsądna publicystyka, z której pozostajemy dumni. Jest to jeden z najbardziej odkrywczych, przejrzystych materiałów publicystycznych na temat umowy TTIP, jakie można dziś znaleźć w Internecie. Polecamy stanowczo!

Justyna Karolak, Wolność i granice artyzmu: http://tosterpandory.pl/wolnosc-i-granice-artyzmu/ (dział: Kultura Pandory)

„Na ile sztuka ma prawo być nieokiełznana, w pełni wyzwolona z wszelkich ram? A na ile ma prawo, a może i obowiązek moralny, trzymać się w pewnych granicach jednak?” – tym zapytaniem Justyna otwiera swój „długi, trudny, a nawet nudny” artykuł poświęcony roli sztuki w życiu współczesnego człowieka; artykuł zbudowany głównie na podstawie  interpretacji „sztuki” w wydaniu niejakiego Gunthera von Hagensa. Tak, to ten pan, który opracował metodę plastynacji, wskutek której zwłoki ludzkie mogą nie ulegać niszczycielskim procesom gnilnym, i mogą zostać zamieniane w „rzeźby”, a w rzeczywistości w porażająco-zdumiewające eksponaty muzealne, oczywiście przeznaczone do zwiedzania. Ten artykuł to lektura obowiązkowa dla każdego, kto choć raz w życiu zadał sobie pytania o moralne, etyczne właściwości sztuki. To tylko obraz, to tylko film – jakże często sami siebie oddzielamy barierą bezpieczeństwa od wszelkich form sztuki i pseudo-sztuki, które usiłują łowić nas na bardzo banalne, brzydkie i podstępne przynęty… Gdzie – w kręgu sztuki – wyznaczyć należy zdrową ściankę działową pomiędzy tym, co dozwolone i wznoszące a tym, co „fascynujące”, „atrakcyjne” i „wsysające”, lecz jednak brzydkie i niegodne człowieka empatycznego? Ha! Szalone, arcytrudne pytanie! Justyna podjęła tę, równie szaloną, próbę udzielenia odpowiedzi na nie…

Leonard Jaszczuk; Nieudacznik: http://tosterpandory.pl/nieudacznik/ (dział: Publicystyka)

Nie zamierzamy przed Wami taić, że artykuł ten odnosi się do kwestii politycznych. Jednak aby dowiedzieć się, kim jest tytułowy „nieudacznik”, trzeba nie tylko przeczytać niniejszy artykuł Leonarda – trzeba też rozejrzeć się dookoła i spróbować samodzielnie stwierdzić, skąd różni ludzie na różnych stanowiskach znaleźli się w tych właśnie miejscach, w jakich są dziś… Nie, niezupełnie chodzi tu o nepotyzm – to raczej próba zdemaskowania roli niedawnej historii wciąż obecnej w dzisiejszym społeczeństwie polskim. Także odważna próba opisania tego, jak łatwo przychodzi niektórym opiniowanie sąsiada przez ścianę – osądzanie na podstawie tego, co sąsiad posiada, a dopiero w drugiej kolejności: co i ile wie czy umie. Obróćcie się razem z nami przez ramię – wspólnie spojrzyjmy nieco wstecz i zastanówmy się nad spadkobierstwem minionych nadziei i układów, które pokutują w naszym społeczeństwie do dziś.

Lipiec 2016

Justyna Karolak, Lekcja 10 – Pisanie: wszystkie sensy literatury: http://tosterpandory.pl/lekcja-10-%E2%80%95-pisanie-wszystkie-sensy-literatury/ (dział: Warsztaty Pandory)

Nasza redaktor naczelna działu Literatura w roku 2016 rozwinęła swoje literackie warsztaty online, które będą kontynuowane w roku 2017. Dotychczas w ramach Warsztatów Pandory ukazało się 12 odcinków pióra Justyny oraz jeden znakomity artykuł gościnny autorstwa Wojciecha Elszyna. Jest to nietuzinkowy zbiór nie tyle porad dla młodych pisarzy, co inspiracji i brawurowo szczerych odsłon trudów pisarskiego rzemiosła. Justyna nigdy nikogo nie mamiła, iż każdy może pisać twórczo, jej zdaniem jest wręcz przeciwnie – bycie pisarzem to pakiet specyficznych predyspozycji wrodzonych plus wola wykreślania źle napisanych zdań, plus odporność na sygnały mówiące: niemożliwe! „Pisanie jest jak róża zanurzona w ciekłym azocie. Będąc pisarzem, bierzesz do rąk gotową cząstkę rzeczywistego świata, po czym zmieniasz ją w ‘coś innego’, niczym szaman (…). Czasem, pisząc – niszczysz tę pochwyconą w palce, oryginalną cząstkę świata: właśnie tak, jakbyś zanurzał różę w ciekłym azocie (…). Opisane przez ciebie zjawisko staje się zamrożone, wytworne i ‘magiczne’, ale wystarczy pojedyncze delikatne tknięcie, by podmiot twych myśli rozkruszył się na niepoliczalne okruchy podobne do szkła. Część czytelników uzna te okruchy za utracone dobro (…). Część czytelników uzna te okruchy za oczywisty bałagan – zmiecie je jednym wprawnym ruchem (…). Część czytelników zbierze okruchy z podłogi, gest za gestem, po czym umieści je w aksamitnym woreczku i odłoży na ulubioną półkę” – napisała Justyna.

Zbigniew Galar; Życie z perspektywy logistyka: http://tosterpandory.pl/zycie-z-perspektywy-logistyka/ (dział: Publicystyka)

„Nic nie potrafi tak zafascynować logistyką, jak studiowanie historii. Ja też byłem pod wrażeniem, w jak wielu ważnych wydarzeniach z przeszłości logistyka była kluczowa. Jesteśmy u progu nowej ery logistyki, bo zarządzanie przepływem zrobotyzowanych strumieni jest pozbawione czynnika emocjonalnego, który do tej pory był hamulcem dla optymalizacji. Żyjemy w ciekawych czasach, niedługo wiele się zmieni” – uważa Zbigniew. My uważamy, że jest to bardzo interesujący artykuł na temat kondycji społeczeństwa, jakości pracy, produktywności i… demografii.

Leonard Jaszczuk; Europa na zakręcie: http://tosterpandory.pl/europa-na-zakrecie/ (dział: Publicystyka)

Wydarzenie pod tytułem Brexit nie mogło zostać pominięte przez Toster. Leonard podjął tę próbę opisania zjawiska pod kątem nie tylko bieżących tarć, dyskusji, międzynarodowych wpływów i interesów, ale również pod kątem korzeni historycznych, które odegrały istotny wpływ na ukształtowanie tego tworu, jakim jest Unia Europejska. Ci, którzy dotychczas wyobrażali sobie i interpretowali UE jako Europę, mogą w wyniku tego artykułu odczuć pewne zmieszanie czy niepewność, bowiem Europa wbrew pozorom nie oznacza wcale litego organizmu, i tak też Unia pozostaje strukturą ideologiczną nieco odrealnioną i współcześnie narażoną na pęknięcia, rozszczelnienia…

Sierpień 2016

 Zbigniew Galar; Mahomet – Życie i dzieło: http://tosterpandory.pl/mahomet-zycie-i-dzielo/ (dział: Ludzie jak my)

Ten miesiąc w całości należy do Zbigniewa, który przeznaczył mnóstwo czasu na „wgryzanie się” w biografię proroka Mahometa. Efekt tych prywatnych „studiów” przyszedł naturalnie – Zbigniew przekuł swoje przemyślenia, popierając je udokumentowanym zbiorem informacji, w obszerny cykl publicystyczny w całości poświęcony właśnie prorokowi Mahometowi, jego charyzmie, podbojom i podwalinom islamu. To solidna praca publicystyczna, bez sztucznego słodzenia, ale też bez zbytecznego osądzania historycznych faktów. Złożyliśmy ten unikalny, kompleksowy materiał autorstwa Zbigniewa w spójny Pdf – i przeznaczyliśmy do bezpłatnego pobierania ze strony Tostera. Cieszymy się wielce, że także Wy, nasi Czytelnicy, szalenie doceniliście ten materiał, co jednoznacznie wyraziliście w listach słanych do naszej redakcji. W bliskiej przyszłości planujemy powołać do istnienia bibliotekę Tostera Pandory, w której będziemy gromadzić wszelkie nasze e-booki, opowiadania i inne formy literackie oraz publicystyczne – a „Mahomet – Życie i dzieło” autorstwa Zbigniewa stanowczo znajdzie się w zbiorach naszej biblioteki, wspaniale ją zasilając! Tego rodzaju publicystyki na łamach Tostera pragniemy więcej, a fakt, że zapewniamy darmowy dostęp do tego typu publikacji, raduje nas nadzwyczajnie. No i dziękujemy przede wszystkim Tobie, Zbyszku, że w roku 2016 uratowałeś nasz Toster przed wakacyjnym marazmem. To również idealny moment, abyśmy zdradzili Wam, Drodzy Czytelnicy, że Zbigniew jest w trakcie studiów doktoranckich i ten rok był dla niego szczególnie intensywny z uwagi na prowadzoną działalność naukową. Fakt, że Zbigniew poświęcił swój czas prywatny na kolejny wysiłek intelektualny związany z przygotowaniem tak obszernej publicystyki – zasługuje na podziw i uznanie. Jesteśmy ze Zbigniewa bardzo dumni, a wydajność jego umysłu nas wręcz zawstydza – ta ilość informacji, która w tym roku podlegała obróbce przez umysł Zbigniewa, mogłaby spokojnie być obsługiwana przez trzy umysły… Zbyszku, jesteś jedyny w swoim rodzaju – robić z Tobą Toster, to bardzo unikatowa przyjemność!

Wrzesień 2016

 Iwona Łabuda-Bobowska, Kobieta też człowiek – O feminizacji nazw zawodów: http://tosterpandory.pl/kobieta-tez-czlowiek-o-feminizacji-nazw-zawodow/ (dział: Publicystyka)

Temat, czy Polki powinny, czy nie powinny dążyć do tworzenia i praktykowania żeńskich nazw zawodów i funkcji społecznych – wciąż wzbudza emocje i wzmaga apetyty na dyskusje. Temat ten czasem powoduje rozbawienie, a czasem bardzo poważne zastanowienie nad tym, na ile język przekłada się np. na szacunek do płci… No bo w końcu – jak należy mówić poprawnie: „pilotka” to wyłącznie czapka, czy jednak także kobieta wykonująca zawód „pilot”? Tego rodzaju pytania można by mnożyć i mnożyć. Iwona w sposób biegły, nieskazitelny językowo oraz logicznie i błyskotliwie uargumentowany opowiedziała się po stronie potrzeby posługiwania się przez społeczeństwo polskie żeńskimi nazwami zawodów i sprawowanych w polskim społeczeństwie przez kobiety funkcji. Z częścią tez i założeń przedstawionych w tym artykule nasza redakcja się zgadza, z inną częścią – nie (dopuszczamy do świadomości i tzw. drugą stronę medalu), niemniej uznajemy artykuł ten za wybitny, mądry, skrupulatny, a pod względem konstrukcji językowej: zachwycający nader wysokim poziomem. Gościć artykuł Iwony na naszych skromnych łamach, to wspaniałe wyróżnienie, za które bardzo Ci dziękujemy, Iwono! A tych spośród naszych Czytelników, którzy nie są przekonani co do plastycznych właściwości języka polskiego – gorąco zachęcamy do lektury tego artykułu. Zwłaszcza, że stanowi on wbrew pozorom rozważania nie tylko stricte językowe – jest to również odświeżający wyraz bystrych obserwacji obyczajowych!

Zbigniew Galar; Algorytm tworzenia dobrych opowieści: http://tosterpandory.pl/algorytm-tworzenia-dobrych-opowiesci/ (dział: Laboratorium)

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad przepisem na stworzenie bestsellera, to spieszymy donieść, że możecie uznać swe poszukiwania za owocnie ukończone! Okazuje się bowiem, że recepta na chwytliwą powieść daje się ubrać w ścisły algorytm – o czym donosi nam niezawodny Zbigniew. Sam szef naszego naukowego działu Laboratorium określa siebie jako humanistę, lecz jego biegłość w posługiwaniu się matematyką, logiką oraz innymi „przerażającymi” narzędziami rozumowania ścisłego zwykła wprowadzać naszą redakcję w totalne zawieszenie wynikające z nienadążania za precyzyjnym wykładaniem na stół przez Zbigniewa różnych związków przyczynowo-skutkowych… Mówiąc wprost: chcesz zostać autorem bestsellera? Przeczytaj ten artykuł, a potem uśmiechnij się, weź głęboki wdech – i jeszcze raz się uśmiechnij… Ale nie zapomnij przy tym, że każdy żart czy konwencja humorystyczna – niesie ze sobą co najmniej ziarno prawdy!

Justyna Karolak; Mowa kruka (2016). Powieść (Pdf) do pobrania za darmo: http://tosterpandory.pl/justyna-karolak-mowa-kruka-2016-powiesc-pdf-do-pobrania-za-darmo/ (dział: Literacko Pandora)

Pisarka Justyna Karolak wydanie swej trzeciej powieści powierzyła Tosterowi. Leonard, sprawujący funkcję redaktora naczelnego Tostera, zaprojektował okładkę oraz wykonał wytrawne, mroczne i mrowiące ilustracje tuszem i piórkiem – całość złożyliśmy w pełnokrwisty e-book w formacie Pdf i przeznaczyliśmy do bezpłatnego pobierania ze strony Tostera. Przez dwa i pół miesiąca pobraliście powieść pt.: „Mowa kruka” ok. 300 razy. Justyna otrzymała mnóstwo listów zawierających i komplementy, i wyrazy konstruktywnej krytyki; za wszystkie listy i wyrażone w nich opinie Justyna dziękuje Wam serdecznie. To właśnie Wy, Czytelnicy Justyny, podarowaliście w roku 2016 całemu Tosterowi kapitalne wyróżnienie w postaci ściągania „Mowy kruka”. W naszej redakcji żartujemy wspólnie, że powieść Justyny jest tylko dodatkiem do wspaniałych rysunków Leonarda, ale poważna prawda brzmi: siłą małżeństwa Justyny i Leonarda jest m.in. to właśnie, że literatura i plastyka tak pięknie się wzajemnie szanują, uzupełniają i kreują… 

Październik 2016

Iwona Łabuda-Bobowska; Witajcie w przyjemnych czasach: http://tosterpandory.pl/witajcie-w-przyjemnych-czasach/ (dział: Powracający)

„W całym bogactwie natury ludzkiej pokaźne miejsce zajmują wartości i potrzeby. Gdyby iść dalej tropem tej oczywistej myśli, zaprowadzi nas ona niewątpliwie do kolejnej, równie po wielokroć powtarzanej, mianowicie że owe elementy psyche bywają zmienne i względne. Na nich to spoczywa niemały ciężar odpowiedzialności za grzechy główne społeczeństwa ponowoczesnego” – napisała Iwona. W artykule tym dokonała intrygującej analizy ludzkiej zbiorowości ponowoczesnej czy postmodernistycznej, starając się przenikliwie uchwycić sedno natury zbiorowej… Jest to fascynujący, znakomicie napisany artykuł i pozostajemy ogromnie wdzięczni autorce, iż podzieliła się nim z Czytelnikami Tostera Pandory. Tym samym, stworzywszy ten artykuł – w sposób niezaplanowany, niezaprojektowany przez nikogo, ani przez naszą redakcję, ani przez samą autorkę – Iwona otworzyła niezwykłą październikową trylogię Tostera, gdyż jej artykuł zainspirował równocześnie i niezależnie względem siebie dwóch naszych redaktorów, czego szczegóły przedstawimy poniżej… W tej chwili, skupiając się na publicystyce w wydaniu Iwony, pragniemy podkreślić, iż jest to wspaniała lektura dla wymagającego czytelnika. To jest dokładnie ten rodzaj publicystyki, jaki osobiście uwielbiamy – a ten rodzaj publicystyki potrafią uprawiać wyłącznie umysły prawdziwych „dociekinierów”, czyli pilnych obserwatorów rzeczywistości, którym nie umknie żaden, choćby najsubtelniejszy, szczegół.

Leonard Jaszczuk; Polskie elity: http://tosterpandory.pl/polskie-elity/ (dział: Publicystyka)

Jak już wiecie, Iwona Łabuda-Bobowska zainspirowała dwóch naszych redaktorów – pierwszy z nich, Leonard, postanowił przyjrzeć się analitycznie naturze tej zbiorowości ludzkiej, jaką jest społeczeństwo polskie. W rezultacie przemyśleń podjętych przez naszego naczelnego powstał artykuł opisujący jakość i właściwości społeczeństwa polskiego w zderzeniu z ilustracją procesów społecznych przemian niezbędnych do wykształcenia się tzw. elit. Artykuł ten stanowi zbiór cennych tropów myślowych – podążając za nimi, każdy z nas może dojść do własnych wniosków dotyczących tego, na jakim etapie rozwoju intelektualnego i duchowego znajduje się Polska, jako naród, dzisiaj…

Zbigniew Galar; Świat jako wola i wyobrażenie: http://tosterpandory.pl/swiat-jako-wola-i-wyobrazenie/ (dział: Powracający)

„Tracimy punkty wspólne, naszą tożsamość gatunkową. Rozproszeni znacząco na równinie wirtualnych światów, zbyt rzadko spotykamy się we wspólnocie. W realnym życiu pozostajemy głównie sami. Nie wymieniamy spostrzeżeń, nie wyciągamy wniosków, nie widzimy bliźnich. To dlatego nawet powierzchowny kontakt w grze komputerowej – wygląda jak odruch kompulsywny i urasta do rangi nałogu” – napisał Zbigniew, zainspirowany ww. artykułem autorstwa Iwony. Już po publikacji swego artykułu dowiedział się, iż był on trzecią częścią październikowej trylogii Tostera. Ta trzecia część pióra Zbigniewa stanowi kontrowersyjną próbę przeniesienia ciężaru podjętego dyskursu w stronę artyzmu, sztuki i kultury. Czy człowiek ponowoczesny ma do zaproponowania światu jeszcze cokolwiek konstruktywnego i oryginalnego?… Serdecznie polecamy spojrzeć na problem współczesnego człowieczeństwa i społeczeństwa właśnie poprzez pryzmat tego publicystycznego tryptyku: trzy perspektywy, trzy punkty widzenia, trzy horyzonty zdarzeń… Gorąco zapraszamy do czytania!

Leonard Jaszczuk, Homo Opus: http://tosterpandory.pl/homo-opus/ (dział: Powracający)

Październik tego roku okazał się dla nas miesiącem wyjątkowo urodzajnym pod względem publicystycznym: po wyróżnieniu „Infobii” w miesiącu styczniu nie mogliśmy nie wyróżnić kontynuacji obserwacji społecznych prowadzonych przez Leonarda, dlatego też październik – nietypowo – obfituje w sumie aż w cztery wyróżnienia… Czy jesteście ciekawi, kim jest Homo Opus? Posłuchajcie najpierw, skąd się wziął: „Specyfika zjawiska polega na nakładających się wzajemnie na siebie projekcjach, po pierwsze rodziców i po drugie własnych. Obrazy tych projekcji są najczęściej powidokami zaczerpniętymi z mediów, gdzie ‘marketingowe projektowanie’ doprowadziło do produkcji świata wyidealizowanego, świata szczęśliwości, niecierpliwie gromadzonego z każdym kęsem życia”. I dlatego właśnie Homo Opus jest niesłychanie zachłanny na życie, niestety w negatywnym znaczeniu zachłanności. Homo Opus żąda luksusu, uznając go za jakość, która mu się zwyczajnie należy, bo Homo Opus jest lepszy i musi mieć w życiu lepiej – właśnie tak zaprojektowali go rodzice… Leonard znów zadziwił nas swoją spostrzegawczością i głębią zaprezentowanych wniosków. To lektura obowiązkowa dla współczesnego człowieka, wymuszająca autorefleksję. Polecamy gorąco!

Listopad 2016

 Leonard Jaszczuk; Poprawność polityczna po polsku: http://tosterpandory.pl/poprawnosc-polityczna-po-polsku/ (dział: Publicystyka; XX wiek)

W dobie modnej poprawności politycznej rzadko zastanawiamy się nad jej korzeniami i właściwościami. Przyjmujemy poprawność polityczną jako konieczność, jako oczywisty przejaw tolerancji i empatii, nie zadając przy tym pytań o jej rzeczywisty zasięg i jakość. Dlatego też Leonard napisał niniejszy gęsty, świetny artykuł, w którym dodatkowo zaakcentował ten kształt, jaki poprawność polityczna przybiera na gruncie polskim. Artykuł ten naszym – nieskromnym w tym wypadku – zdaniem to lektura obowiązkowa zwłaszcza dla polskich feministek, albowiem autor poświęcił znaczną część artykułu na szczegółowe opisanie praw kobiet w Polsce i na świecie; jest to wybitnie cenny materiał porównawczy wobec sytuacji kobiety w Polsce a np. w Ameryce. Nie uświadczycie w materiale tym żadnych zabiegów mydlenia oczu ani podążania za głosem tłumów – to bezkompromisowa, uczciwa i rzetelna, bo oparta na faktach historycznych, publicystyka!

Zbigniew Galar; Przemiana jakościowa: http://tosterpandory.pl/przemiana-jakosciowa/ (dział: Robotyka; Powracający)

To pierwszy w historii Tostera artykuł, który znalazł się w tych dwóch działach: Robotyka i Powracający. Innymi słowy, po raz pierwszy udało się połączyć rozważania o technologii – z akcentem na SI – z kategoriami humanistycznymi. „Rzeczywistość zaczyna doganiać przemyślenia filozoficzne i to one paradoksalnie mogą stać się ostatnim osiągnięciem ludzkości, nieskopiowanym jeszcze przez maszyny. Moralność jako wyróżnik człowieka na tle tego, co nadchodzi, będzie długo się bronić i podda się ostatnia” – powiedział Zbigniew. I dalej: „Kiedy zgłębimy w końcu pełną teorię umysłu; kiedy algorytmy przestaną zaledwie reagować, statystycznie przypuszczać i tylko hipotetyzować na podstawie tagów, a zaczną wchodzić w emocjonalne interakcje, aby uzyskać pożądany efekt, i kiedy przestaniemy być w tym ostatnim aspekcie wyjątkowi, wtedy poszukiwania SETI będą zakończone. Na własne życzenie lub przypadkiem i pośrednio, tutaj blisko, na Ziemi, spotkamy nasze byty potomne – inteligentnych obcych”…

Justyna Karolak; Pomiędzy snem a czuwaniem: http://tosterpandory.pl/pomiedzy-snem-a-czuwaniem/ (dział: Literacko Pandora)

W jaki sposób matematyczne twierdzenie Gödla może przekładać się na rozważania o czasie, o postrzeganiu, a pośrednio także o śnieniu i czuwaniu? Zapraszamy do tego artykułu pióra Justyny – mieszczącego się w kategoriach literackich, ale zarazem precyzyjnie odnoszącego się do znanych ludzkości poszukiwań naukowych. To atrakcyjny materiał publicystyczny, lecz tylko dla tych, którzy lubią się zastanawiać – którzy prócz racjonalizmu i pragmatyzmu otwarci są na ten nurt filozofii, jaki stanowi fenomenologia… To wyjątkowy zbiór pytań i tropów godnych snucia przemyśleń, m.in.: na ile subiektywna percepcja potrafi zaingerować w rzeczywistość? I gdzie znajduje się umysł człowieka w charakterystycznej krótkiej chwili między snem a czuwaniem?…

Grudzień 2016

 Justyna Karolak; Kurier wiedeński, czyli wzruszający portret psychopaty: http://tosterpandory.pl/kurier-wiedenski-czyli-wzruszajacy-portret-psychopaty/
(dział: Publicystyka; XX wiek)

Jeżeli dotychczas Hannibala Lectera uznawałeś za malowniczy przykład wybitnie inteligentnego i przebiegłego psychopaty, to koniecznie zapoznaj się z niniejszym publicystycznym portretem nie postaci fikcyjnej, lecz autentycznego seryjnego mordercy. Ten artykuł może zmienić Twoje podejście do… literatury – odtąd każdą zdobycz tzw. wysokiej kultury będziesz starannie odfiltrowywał. Nabierzesz też wyrazistego wstrętu do wszelkiej maści celebrytów. Polecamy gorąco ten niezwykły portret psychopaty – wzruszający, bo swego czasu Unterweger, czyli Kurier wiedeński, do tego stopnia ujął śmietankę intelektualną, iż doprowadziła ona do zwolnienia Kuriera z więzienia, co zapoczątkowało serię morderstw… To historia z gatunku tych, które w głowie się nie mieszczą i brzmią do tego stopnia zadziwiająco i absurdalnie, iż wydaje się niemożliwe, by zdarzyły się naprawdę… A jednak to najprawdziwszy, rzetelny opis faktów – zebrała je dla Was pisarka, Justyna Karolak.

Leonard Jaszczuk, Kto sieje wiatr, zbiera burzę!: http://tosterpandory.pl/kto-sieje-wiatr-zbiera-burze/ (dział: Publicystyka)

W naszym spolaryzowanym przez mainstreamowe mass media społeczeństwie bardzo trudno obecnie o bezstronny publicystyczny komentarz odnośnie do poczynań polskiego rządu, opozycji oraz nastrojów społecznych. Leonard zaś napisał taki właśnie – wyważony, sprawiedliwy, zupełnie inny od tego, co można dziś spotkać w sieci – publicystyczny komentarz dotyczący niedawnych wydarzeń w polskim sejmie, i pod sejmem… Artykuł ten spotkał się z Waszym uznaniem, o czym świadczą listy od Was, naszych Czytelników, za jakie ciepło Wam dziękujemy, oraz statystyki oglądalności Tostera; jednocześnie artykuł ten wywołał reakcje i w drugą stronę, spotkawszy się z rezerwą i odwrotem niektórych z Was. Tak to już jest, że gorąca problematyka społeczna powoduje emocje za i przeciw, natomiast nas jako redakcję Tostera satysfakcjonują te emocje – jakie by one nie były, a to dlatego, iż ukazują one jednoznacznie, że polskie społeczeństwo silnie interesuje się poczynaniami naszych polityków i patrzy im na ręce, i to bardzo dobrze, że my, Polacy, jesteśmy tak czujni i uważni. A jaki jest ten artykuł Leonarda? Pozwólcie, że zacytujemy wypowiedź jednego z Was, naszych Czytelników, za którą kłaniamy się z wdzięcznością za tak piękne docenienie: „Próba rzetelnej oceny – udana, widoczna umiejętność rozeznawania problemu i jego poprawne, logiczne formułowanie; intelektualna dociekliwość, obiektywizm bez stronniczości i uprzedzeń, bez gniewu i zacietrzewienia! Przykład rzetelności i solidności dla dziennikarzy, publicystów, reporterów, felietonistów. Widać, że pan Leonard – artysta, plastyk – posiada  szerokie zdolności intelektualne obejmujące wiele umiejętności”.

Justyna Karolak; Mowa nienawiści na Boże Narodzenie?: http://tosterpandory.pl/mowa-nienawisci-na-boze-narodzenie/ (dział: Dziennik Pokory i Bezwstydu; Święta)

Przegląd roku 2016 Tostera Pandory zamyka Justyna – swym przewrotnym, inteligentnie skonstruowanym i oryginalnym artykułem i świątecznym, i bezwstydnym… Znajdziecie w nim nie tylko nowe spojrzenie na popularne a dyskusyjne tematy, ale i nader oryginalne życzenia świąteczne. Pozwólcie, że zacytujemy dwa Wasze komentarze odnośnie do tego artykułu, z tytułu których jest nam nadzwyczajnie miło, bo utwierdzają nas one co do tego, że warto iść pod prąd i podejmować publicystyczne ryzyko… Oto wypowiedź pierwsza: „Jedne z najbardziej wartościowych życzeń, jakie dane mi było wziąć sobie do serca. Zapiszę je na dysku i nie raz będę do nich wracać, bo już teraz wiem, że jeszcze mi się przyda trzeźwa, jak ta przedstawiona tutaj, ocena rzeczywistości”. I druga wypowiedź, którą pragniemy zacytować: „Po przeczytaniu artykułu uświadomiłem sobie kilka rzeczy… ale nie będę o tym pisał. Chcę tylko dodać, że to bardzo dobre życzenia. Niech moc tych życzeń będzie z Wami wszystkimi, a w szczególności z Autorką artykułu”. Drodzy! Dziękujemy Wam bardzo za te słowa!

Sumując całe zestawienie roczne, raz jeszcze pozdrawiamy szczególnie Was, Szanowni i Drodzy Czytelnicy, dziękując Wam za to, że jesteście… A jesteście odważni, czujni, bystrzy i niezwykle mobilizujący. Podarowaliście nam w roku 2016 wspaniały zastrzyk sił witalnych niezbędnych do tworzenia i do pracy. W roku 2017 będziemy się starali nie zawieść Was – spróbujemy podtrzymać to, co dobre; usunąć to, co wadliwe; ruszyć w kierunku nowego z nieustającym skupieniem i werwą, no i z właściwą Tosterowi niepokornością i oryginalnością…

Dodajmy, że w starym roku zaktualizowaliśmy naszą zakładkę O nas/Kontakt – zatem tych z Państwa, którzy jeszcze nie poznali przekrojowo ujętego profilu naszej działalności, serdecznie zapraszamy do czytania: http://tosterpandory.pl/o-nas/.

Przypominamy, że na wyrazy konstruktywnej krytyki czekamy pod adresem e-mail: redakcja@tosterpandory.pl. Chętnie odpowiemy na wszelkie sugestie, Wasze wskazówki i rady, listy… Zapraszamy do dialogu!

Z szacunkiem i pozdrowieniami

Lyo Art Grupa

Redakcja Tostera Pandory

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (3)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (2)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.