W dorosłe życie wchodzą Dzieci Internetu

dzieci internetu 1

W życie wchodzi powoli cała rzesza młodych ludzi z pokolenia, które już nie zna rzeczywistości bez Internetu; roboczo nazwaliśmy je pokoleniem IP – Internet Protocol, Intellectual Property, Intellectual Protection, Intellectual Patronage (dowolnie, do wyboru).

Artykuł przedstawia wyniki badań, jakie przeprowadzono nad tym pokoleniem, kiedy jeszcze uczęszczało do szkoły. Warto się nad nimi zastanowić.

Pokolenie IP zastąpi pokolenie X – nazywane pokoleniem przełomu. Jest to pierwsza informacyjnie – w pełni świadoma grupa społeczna, dla której Internet jest kluczowy nie tylko do odbierania rozrywki, lecz również do fizycznego przeżycia.

Poniżej przedstawiam pierwsze badania dotyczące tego zjawiska przeprowadzone na zlecenie korporacji Disneya, która starała się stworzyć program telewizyjny skierowany do tego typu odbiorcy o nazwie XD, co w żargonie internetowym oznacza emotikonkę – tak głupie i absurdalne, że aż śmieszne.

Wyniki badania pokolenia IP (źródło informacji podane w przypisach do niniejszego artykułu – przyp.: red.):

– Kontakty osobiste nadal są najbardziej lubianą formą spotkań z przyjaciółmi (30 proc.), przed SMSami (15 proc.), czatowaniem (14 proc.) i rozmową przez komórkę (8 proc.), 
– 95 proc. czuje, że Internet i komputery są dla nich ważne;
– 53 proc. uważa, że Internet usprawnia ich życie, pomagając im w pozaszkolnych kontaktach z przyjaciółmi,
– 44 proc. mówi, że Internet ułatwia im kontakt z przyjaciółmi;
– Wśród najczęstszych zastosowań Internetu na drugim miejscu jest odrabianie pracy domowej (59 proc.), zaraz po grach (74 proc.). 

Mali IP wcześnie wyrabiają w sobie dobre przyzwyczajenie finansowe. Aż 70 proc. oszczędza swoje kieszonkowe zamiast natychmiast je wydawać, a 64 proc. młodych IP, gdy dorośnie, wolałoby pracować na własny rachunek, niż pracować dla kogoś.  

Pomimo dominacji celebrytów w środowisku, w którym dorastali mali IP, mają oni silne poczucie wartości rodzinnych i bardziej cenią sobie rodzinne wakacji od zdobywania sławy. Pierwszych pięć wskazywanych zawodów to: weterynarz, nauczyciel, piłkarz, lekarz i policjant. W każdym z badanych krajów osobą najbardziej cenioną jest mama (43 proc.), a na drugim miejscu plasuje się tata (30 proc.). 
Dla pokolenia IP dbanie o środowisko naturalne jest bardzo ważne. Aż 97 proc. młodych IP wierzy, że należy dbać o naszą planetę, a 74 proc. regularnie recyklinguje.

Badanie przeprowadzone przez Disneya, The Future Laboratory i Taylor Nelson Sofres, jest największym dotychczas tego typu badaniem, koncentrującym się na odczuciach i zachowaniach nastolatków. Przeprowadzono je na grupie 3020. dzieci z Polski, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Firma Taylor Nelson Sofres przeprowadziła badanie internetowe wśród 3020. dzieci europejskich w wieku 8 – 14 lat.

Zibikendo

Wyniki badania pokolenia IP, zacytowane w artykule, pochodzą z następującej strony źródłowej: https://www.pb.pl/twoje-dzieci-naleza-do-pokolenia-xd-539658.

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.