Youssouf Karembe – Toguna (muzyka Etno)

jukebox

 

Youssouf Karembe, urodzony 1973r. w Bandiagara, zaczął grać na gitarze w 1990r. Będąc członkiem miejscowej orkiestry – Les Echos de la Falaise de Bandiagara , został ich gitarzystą. Potem kupił jakiś sprzęt muzyczny z własnego honorarium i założył pierwszą grupę – Yurugu, która składała się z 6. muzyków i 2. tancerzy, lecz grupa ta prędko się rozpadła. Youssouf dołączył do – Orchestre Gminy de Sagansiré w mieście Mopti. W dwa lata później wrócił do Bandiagara, by szukać inspiracji w muzyce Dogonów, takich jak Sandjiré, koju Pere i Gona . W 1997 roku, w czasie wyprawy trwającej 5 miesięcy, odwiedził różne wioski Dogonów, żeby nagrywać i tłumaczyć tradycyjne pieśni. Spotkał również wśród Dogonów takich artystów, jak Endielou Dolo, tancerza w słynnych maskach Sangha i Etienne Kene, piosenkarkę.

W 2002 r.  Youssouf Karembe ostatecznie stworzył Kumo Band, z którym próbuje rozwijać muzykę opartą na stylu Mandingo w tradycji Dogonów, śpiewanym w różnych językach, Dogonów, Bambara, Peul, Songhai oraz w języku francuskim. Głównymi inspiracjami są Salif Keita, Boubacar Traoré i Habib Koité. W 2006 r. ukazał się ich album Toguna, nazwany po tradycyjnej chacie spotkań z niskim sufitem. Chata ta celowo była tak niska, aby studzić emocje;  kiedy osoba zdenerwowana nagle wstaje, wtedy uderza głową w dach, uspokaja się, po czym siada znowu, już spokojna. Album “Toguna” stoi zatem na gruncie afrykańskiej komunikacji i rozumienia świata.
Youssouf Karembe mieszka obecnie w Paryżu i organizuje koncerty oraz festiwale w całej Europie. Jego muzyka była wykorzystana do kilku filmów dokumentalnych we Francji, w Niemczech i Los Angeles.

Youssouf Karembe

Youssouf Karembe kojupere CLIP live 2012

jukebox2

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Jeden komentarz

  1. naprawdę fajne etno, podoba mi się to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.