Georg Baselitz – malarstwo i rzeźba

georg-baselitz 1a
Georg Baselitz – Hans-Georg Bruno Kern (ur. 23 stycznia 1938 roku w Deutschbaselitz, Saksonia), jest niemieckim malarzem i rzeźbiarzem.
Do ukończenia szkoły średniej mieszkał w mieście rodzinnym. Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Artystycznej we wschodnim Berlinie-Weissensee. Pod zarzutem „niedojrzałości społecznej” został usunięty z uczelni po dwóch semestrach.

Od 1957 r. kontynuował niemniej studia w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych w Berlinie Zachodnim, w 1958 r. zamieszkał na stałe w zachodniej części miasta.

Już jego pierwsza wystawa, w 1963 roku, w berlińskiej galerii Werner & Katz, wywołała sporą aferę, skandal. Olejny obraz “Nagi mężczyzna” (z monstrualnym penisem)  i “Wielka noc na marne” (przedstawiający onanizującego się chłopca) spowodowały, iż artystą zainteresowała się berlińska tzw.: “obyczajówka”. Obrazy te skonfiskowano, natomiast artysta stanął przed sądem, chociaż tę sprawę w kilka miesięcy później umorzono.

Dystans, jaki Baselitz miał do wschodnioniemieckiej sztuki, w sposób dobitny wyraża to, jak określał enerdowskich malarzy: “Arschloecher” (co subtelnie można przełożyć jako “idiotów”). Jego artystyczną rozprawą z NRD jest cykl obrazów “Russenbilder” z lat 1998-2005.

Pierwszy obraz z cyklu “do góry nogami” nosił tytuł “Las na głowie” i powstał w 1969 roku.
Chciałem wyzwolić obraz z fatalnego uzależnienia od rzeczywistości – wytłumaczył Baselitz.

W 1960 roku Georg Baselitz pojawił się jako pionier niemieckiego neo-ekspresjonistycznego malarstwa. Jego prace prowokują wówczas niepokój, tematy zapisane zostały gorączkowo, jako “sposób konfrontacji z realiami współczesnego życia”. Pod koniec 1970 roku powstają jego ikoniczne “do góry nogami” obrazy, w których organy, krajobrazy oraz budynki są odwrócone w płaszczyźnie obrazu, ignorując rzeczywistość świata fizycznego, aby ujawnić oczywiste malarstwo. Opierając się na dynamizmie i niezliczonej puli wpływów, w tym sztuki okresu manieryzmu, rzeźb afrykańskich i czasów propagandy sowieckiej, Baselitz opracowuje odrębny język malarski.
Główne wystawy jego twórczości odbyły się w Whitechapel Art Gallery w Londynie w 1983r., Stedelijk Museum w Amsterdamie, i Kunsthalle Basel; Centre Pompidou, Paryż (1993); Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku (1995), Los Angeles County Museum of Art, Hirshhorn Muzeum i Sculpture Garden w Waszyngtonie, DC, i Neue Nationalgalerie, Berlin; Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris (1996); i Royal Academy of Arts w Londynie (2007). Baselitz reprezentował Niemcy na Biennale w Wenecji (1980) oraz brał udział w Documenta 7 w Kassel, w Niemczech (1982).

Oprócz malarstwa Baselitz oddawał się także grafice i rysunkowi. Pod koniec lat 70. powstały jego grubo ciosane, drewniane rzeźby, których archaiczna forma przywodzi niekiedy na myśl sztukę afrykańską.
Od kilku lat artysta reflektuje także własną sztukę i pod tytułem “Remix” interpretuje na nowo, w zaskakująco jasnych barwach, swoje wcześniej namalowane obrazy. Najnowszą woltą, jaką zaskoczył świat sztuki, jest zapowiedź, że teraz będzie malował już tylko czarne płaszczyzny, a każdy może sobie wyobrazić pod warstwą czarnej farby własny obraz…
Dziś Baselitz żyje w Bawarii nad Ammersee w ekskluzywnej posiadłości zaprojektowanej przez szwajcarskich super-architektów Herzog & Meuron. Kilka miesięcy w roku spędza w swojej pracowni na włoskiej riwierze. Od ponad 50. lat żyje w związku z żoną Elke, z którą ma dwóch synów. Daniel Blau i Anton Kern prowadzą renomowane galerie sztuki w Monachium i Nowym Jorku.

georg-baselitz 2aGeorge-Baselitz 3georg-baselitz 4georg-baselitz 5georg-baselitz 6georg-baselitz 7georg-baselitz 8georg-baselitz 9

 georg-baselitz 11

georg-baselitz 12

georg-baselitz 13georg-baselitz 14georg-baselitz 15georg-baselitz 16georg-baselitz 16georg-baselitz 17georg-baselitz 18georg-baselitz 19georg-baselitz 20georg-baselitz 21

 20100904_Georg_Baselitz

georg-baselitz 25

georg-baselitz 24

Leonard Jaszczuk

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (6)
  • w porządku-niezła grzanka (6)
  • potrzebny-smaczny tost (1)
  • średni-przeciętny tost (2)
  • nie podoba mi się-spalony tost (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.