George Eastman – historia z życia

George Eastman kodak

Opowiem wam dziś historię ni z gruszki, ni z pietruszki, o niejakim Eastmanie George’u. Nie wiecie, kto to, Eastman? Spokojnie – wiecie, tylko jeszcze nie kojarzycie. Oto historia z życia, czyli prawdziwa, inaczej mówiąc,  na faktach.

Jak to bywa z nieprzeciętnymi talentami, w szkole mu nie szło, nauczyciele uważali go za przygłupa, więc porzucił liceum i w wieku 14 lat rozpoczął pracę jako chłopiec na posyłki w firmie ubezpieczeniowej, żeby utrzymać swoją owdowiałą matkę i dwie siostry, z których jedna była niepełnosprawna.

Ciężko i intensywnie pracował, ucząc się po nocach księgowości, aby dostać pracę w banku i otrzymał ją.

George Eastman kodak 1

W wieku 24 lat zafascynowała go fotografia, i tak jak poprzednio nad księgowością, przez trzy lata siedział po nocach i eksperymentował z fotografią, aż w końcu w roku 1880 wpadł na to i wynalazł tzw. suchą kliszę wraz z maszyną do jej masowego przygotowywania.

Rok później na trzecim piętrze budynku przy State Street w miasteczku Rochester powstała firma Eastman Kodak Company. Teraz już wiecie. Tak, to pan Eastman „Kodak”.

W rozwoju firmy, prócz niezwykle pomysłowych wynalazków samego pana Eastmana oraz jego partnerów i przyjaciół, miała znaczenie również reklama, którą niezwykle doceniał sam Eastman i projektował ją dla swej firmy, wskazuje na to również chwyt, jakiego się dopuścił, wymyślając słowo „kodak”. Jest to słowo przez niego wymyślone i tak naprawdę nic nie znaczy. Ale zaczęło znaczyć wiele i teraz cały świat rozpoznaje sens tego słowa.

„Sam wymyśliłem tę nazwę” – wyjaśnił. „Od zawsze lubiłem literę K, bo wydaje mi się silna i wyrazista. Sprowadziło się to więc do wypróbowania wielu możliwych kombinacji liter tworzących wyrazy zaczynające i kończące się na literę K, czego wynikiem było słowo Kodak”. Żółte barwy handlowe firmy, wybrane osobiście przez Eastmana, są dobrze znane na całym świecie i są jednym z najcenniejszych atutów firmy.

George Eastman kodak 3

Firma rozwijała się jak burza, po prostu zdominowała cały rynek i była prekursorem dzisiejszej „idioten-kamery”, krok po kroku – z firmy w przedsiębiorstwo, z przedsiębiorstwa w koncern.

Ale Eastman nie utonął w morzu pieniędzy i nie zdziczał od ich nadmiaru, tracąc poczucie człowieczeństwa.

Eastman był prekursorem nie tylko ekonomii i fotografii, ale również to właśnie on wprowadził nowoczesne myślenie o tworzeniu firmy. Jego myślenie społeczne wyprzedzało epokę i wprowadzało zasady, które dopiero po latach wprowadzili inni przedsiębiorcy. A więc: utworzył „dywidendę płacową”, zgodnie z którą każdy z pracowników otrzymywał dodatek do pensji obliczany na podstawie rocznego zysku firmy. Dywidenda płacowa była rzeczą nową i stanowiła dużą część podziału zysków netto firmy.

George Eastman kodak 4

Eastman był przekonany o tym, że rozwój firmy  zależy głównie od dobrej woli i lojalności pracowników, które z kolei zapewniały udział w zyskach.

W 1919 roku Eastman przekazał swoim pracownikom jedną trzecią własnych akcji firmy, które warte były wtedy 10 milionów USD. Jeszcze później wprowadzone zostały programy świadczeń emerytalnych, ubezpieczeń na życie oraz zasiłków dla niepełnosprawnych, a także ośmiogodzinny dzień pracy. Tak, kochani, kapitalista Estman to wymyślił, co więcej – wprowadził w życie, reszta dzikiego kapitalizmu amerykańskiego była w ciężkim szoku, przyglądając się działaniom Eastmana i uważając go za wariata.

Był też wielkim filantropem, wspierał – co ciekawe – kliniki dentystyczne, ale również uczelnie techniczne, w tym część anonimowo albo też starając się ukryć swoją tożsamość, a były to kwoty ogromne jak na tamte czasy, sięgające 20 milionów dolarów. Co więcej założył z miłości do muzyki Eastman School of Music, teatr, oraz orkiestrę symfoniczną. Założył także wielką prywatną galerię dzieł sztuki, której zbiory do dziś są ważną częścią kultury amerykańskiej. Dalej – wspierał edukację Afroamerykanów i edukację w ogóle.

George Eastman kodak 6

 

Naprawdę był gigantem swoich czasów.

W interesach  twardy, zaprawiony w boju, prywatnie był skromny i cichy, raczej łagodny i spokojny. Mógł swobodnie przemieszczać się ulicami swojego miasta i być nierozpoznanym, chociaż w zasadzie był jego właścicielem.

I człowiek ten, znajdując się na szczycie swego człowieczeństwa, będąc na szczycie kariery i rozwoju firmy, człowiek podziwiany powszechnie i dający ludziom prace i szczęście, 14 marca w 1932 roku pisze krótki list –  „My work is done, why wait?“ („Moja praca została wykonana, po co czekać?”) i  popełnia samobójstwo, w zasadzie nie wiadomo, dlaczego.

Wieść niesie, że winne było temu stwardnienie szpiku kostnego, na jakie zachorował, zastanawiam się jednak, dlaczego ten tytan nie podjął walki…

Leonard Jaszczuk

George Eastman kodak 11

George Eastman kodak 12

628x471

0402-kodak-flashback-200112

brownie-camera-ad

George Eastman kodak 14

 

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

2 komentarze

  1. Lepsza byłaby nieco mniej trywialna forma, tego artykułu nie czytają tylko słabo rozwinięte intelektualnie dzieci. Ponadto, większa dbałość o podawane fakty też by się przydała – Eastman nie wynalazł suchej płyty, to zrobił brytyjczyk R. L. Maddox – natomiast faktycznie, Eastman stworzył maszynę do usprawnionego oblewania płyt szklanych emulsją światłoczułą i w niedługim czasie zdominował rynek materiałów fotograficznych. A w ogóle dobrze, że w taki skrótowy sposób przedstawiona została ta oryginalna i warta poznania postać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.