Jackson Pollock documentary

Jackson Pollock

Jackson Pollock urodził się 28 stycznia 1912 roku, zmarł zaś 1 sierpnia 1956 roku. Był amerykańskim malarzem, tworzącym w dziedzinie ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Artysta zrezygnował ze sztuki figuratywnej i rozwinął swój własny styl, u podstaw którego leży specyficzne rozpryskiwanie farby na płótnie, „chlapanie” nią. Ten styl określa się jako action painting, co oznacza malarstwo gestu. Styl Pollocka stanowi podsumowanie ewolucji ekspresjonizmu, poczynając od El Greco i Fransa Halsa, a kończąc na dziełach współczesnych ekspresjonistów i abstrakcjonizmie. W tym miejscu wspomnijmy również o malowidłach z groty Altamira (Hiszpania) oraz malowidłach z groty Lascaux, odkrytych w 1940 roku, które powstawały w podobny sposób: malowidła zostały wykonane farbami ziemnymi i zostały nałożone palcami, za pomocą mchu lub nastrzyknięte za pomocą wydrążonych kości.

Pollock poddawał swoje dzieła edycji, a więc wybierał fragmenty, które odpowiadały jego wizji artystycznej, natomiast pozostałe niszczył i zaczynał od początku. Stosował jak najbardziej spontaniczne działanie malarskie, a zarazem uważał, że nigdy nie traci kontroli nad tym, co robi.  Wskazuje to jednoznacznie na zaangażowanie artysty w tworzywo malarskie, na ideowo-formalną spójność aktu twórczego, na kompatybilność zamysłu i jego fizycznej, technicznej realizacji.

W listopadzie 2006 r. poprzez dom aukcyjny Sotheby’s sprzedano obraz Pollocka No. 5, 1948, który osiągnął on cenę 140 mln dolarów i przez pięć lat był najdroższym sprzedanym dziełem sztuki.

Nota biograficzna:

Pollock urodził się w Cody w stanie Wyoming, w 1930 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Studiował tam pod kierunkiem Thomasa Harta Bentona. W latach 1938 – 1942 pracował dla Federal Art Project, w latach 50. wspierało go CIA w ramach Kongresu Wolności Kulturalnej. W 1944 roku Pollock ożenił się z malarką, Lee Krasner, która także była przedstawicielką tego samego nurtu malarskiego (ekspresjonizm abstrakcyjny).Zginął w 1956 w wypadku samochodowym, którego przyczyną był jego alkoholizm.

Jackson Pollock malarstwo

Jackson Pollock 1

Jackson Pollock 2

Jackson Pollock 3

Jackson Pollock 4

Jackson Pollock5

Jackson Pollock 6

Leonard Jaszczuk

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (0)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (1)
  • nie podoba mi się-spalony tost (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.