Lapsus Calami – czasopismo dla pasjonatów książek i języka

Mamy zaszczyt podzielić się z Państwem pozytywną dla nas wiadomością: artykuł naszej redaktor naczelnej działu Literatura, Justyny Karolak, zatytułowany „Kim jest redaktor?” (dostępny u nas w autorskim cyklu publicystycznym pt. Warsztaty Pandory), został opublikowany w wersji rozszerzonej w piątym numerze czasopisma „Lapsus Calami”. Ogromnie się cieszymy, że nawiązaliśmy współpracę z „Lapsusem”, obejmując nad nim patronat medialny. Bo jest to pismo tworzone przez pasjonatów języka polskiego – za chwilę opowiemy więcej… Artykuł Justyny, jak i pozostałe treści dostępne w piątym numerze „Lapsusa”, możecie przeczytać, korzystając z tego linku: https://issuu.com/lapsuscalami/docs/lapsus-calami-06-30-issu-final .

Czasopismo „Lapsus Calami” powstało w 2015 roku z inicjatywy członków Koła Edytorów KUL oraz pracowników Katedry Tekstologii i Edytorstwa KUL. Tworzą je studenci, którzy są lub byli związani z edytorstwem na lubelskiej uczelni. Ci młodzi ambitni ludzie łączą w sobie pasję językową z potrzebą kontynuowania tradycji wydawania pism edytorskich, starając się dotrzeć ze swoją inicjatywą do ośrodków naukowych w całej Polsce. „Lapsus” został zauważony m.in. przez koła naukowe z Krakowa i Warszawy, choć nie jest czasopismem stricte naukowym.

Już z początkiem wcielania idei pt. „Lapsus Calami” w życie, inicjatorzy i twórcy postanowili rozbudować zakres tematów o obszary kulturalno-literackie, tak aby przedsięwzięcie było atrakcyjne i ciekawe nie tylko dla osób związanych z edytorstwem naukowym. Dlatego w „Lapsusie” znajdziecie szereg artykułów, które zainteresują miłośników języka polskiego i książek.

Poszczególnym wydaniom „Lapsusa” przypisane są tematy przewodnie – na przykład stare drukarstwo czy e-booki. Najnowszy, czyli piąty, numer „Lapsusa” poświęcono zagadnieniom pracy redaktora i korektora. Artykuł Justyny – dotyczący właśnie pracy redaktora – pięknie wpisuje się w tę linię tematyczną, ale może być on inspirujący także dla początkujących pisarzy, jako że opisuje relację autora i redaktora, która zajmuje ważne miejsce w procesach wydawniczych.

Mimo lekkiej, przystępnej formuły wypowiedzi, twórcy „Lapsusa” nie chcieli zupełnie odejść od naukowego rdzenia swej działalności. Dlatego w każdym numerze czasopisma uświadczycie tekstu naukowego, najczęściej analizy polskich utworów literackich autorów takich jak Adam Mickiewicz czy Ryszard Kapuściński.

Kim są redaktorzy czasopisma „Lapsus Calami”? Zespołem młodych ludzi, których łączy pasja do języka ojczystego i książek, którzy w opracowywaniu czasopisma kładą nacisk na poprawną polszczyznę oraz techniczne aspekty, jak np. układ, krój pisma, położenie ilustracji i zdjęć.

Zapraszamy naszych Czytelników serdecznie do odwiedzenia następujących miejsc w sieci, życząc przyjemnej lektury:

Współpracę z redakcją Lapsus Calami nawiązaliśmy w ubiegłym roku – we wrześniu 2016 roku ukazał się na naszych łamach Lapsusowy artykuł o wydawaniu e-booków, który dziś z radością przypomnimy: http://tosterpandory.pl/lapsus-calami-o-wydawaniu-e-bookow/ .

Redakcja Tostera Pandory

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (2)
  • w porządku-niezła grzanka (2)
  • potrzebny-smaczny tost (2)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.