Mimmo Paladino – w stronę klasyki i transawangardy

Mimmo Palladino

Mimmo Palladino

Urodził się nieopodal Benevento na południu Włoch w roku 1948. Studiował w latach 1964 i 1968 w Liceo Artistico w Benevento. Obecnie mieszka i pracuje we Włoszech, gdzie posiada swoje liczne studia i pracownie; między innymi w Rzymie, Paduli i Apulii.

Pierwsza indywidualna wystawa artysty odbyła się w Studio Oggetto, Caserta, rok 1969. W 1980 roku, na zaproszenie Achille Bonito Oliva, brał udział w Aperto ’80 na Biennale w Wenecji, razem z takimi artystami, jak Sandro Chia, Francesco Clemente, Enzo Cucchi i Nicola de Maria.

paladino_350x350

Pełnił czołową funkcję w międzynarodowej akcji odrodzenia w malarstwie, która miała miejsce u schyłku roku 1970.

Dzięki wystawom malarstwa mających miejsce w różnych muzeach Europy Środkowej, Kunsthalle w Bazylei, Muzeum Folkwang w Essen i Stedelijk Museum w Amsterdamie, Paladino zyskał uznanie międzynarodowe. Jego dwie wystawy indywidualne, które zorganizowano równocześnie w Nowym Jorku,  dodatkowo i znacznie potwierdziły dobre imię artysty na terenie USA.

Retrospektywa jego prac odbyła się w Monachium na Städtische Galerie w 1985 r. Wśród innych dużych wystaw indywidualnych wyróżnić trzeba następujące wydarzenia: Galeria Miejska Sztuki Współczesnej w Trento (1992), Forte Belvedere, Florencja (1993), Scuderie di Palazzo Reale, Piazza del Plebiscito i Villa Pignatelli, Neapol (1995-6), South London Gallery (1999) i Centro per l’Sztuki Współczesnej Luigi Pecci, Prato, Włochy (2002-03).

Prace Paladino są prezentowane w dużych zbiorach publicznych na całym świecie, na przykład w Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz Tate Gallery w Londynie.

Leonard Jaszczuk

Mimmo Palladino 1

Mimmo Palladino 2

Mimmo Palladino 3

Mimmo Palladino 4

Mimmo Palladino 5

Mimmo Palladino 6

Mimmo Palladino 7

Mimmo Palladino 8

Mimmo Palladino 9

Mimmo Palladino 10

Mimmo Palladino 11

Mimmo Palladino 12

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (1)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.