Noc żywych trupów (1968) – George Andrew Romero

Noc żywych trupów (1968) - George Andrew Romero

George Andrew Romero  jest synem emigranta z Kuby hiszpańskiego pochodzenia i Amerykanki litewskiego pochodzenia. Interesował się kinem już jako dziecko. Swój pierwszy film stworzył w 1954 roku, korzystając z amatorskiej kamery; był to krótkometrażowy The Man from the Meteor. Po ukończeniu szkoły wraz z przyjacielem założył Image Ten Productions, firmę specjalizującą się w produkowaniu reklam.

1968 roku za pieniądze zarobione dzięki swej firmie nakręcił horror pt.: Noc żywych trupów. Film ten na zawsze odmienił oblicze gatunku.

Noc żywych trupów (1968) - George Andrew Romero 1

“Noc żywych trupów”, to amerykański niezależny horror i kultowy film w reżyserii George’a A. Romero, z udziałem: Duane Jones, Judith O’Dea i Karl Hardman. Jego premiera odbyła się 1. października 1968 roku. Po dziesięcioleciach ponownych wydań, film ostatecznie stał się sukcesem finansowym, zarobił bowiem 12.000.000 dolarów w kraju i 18.000.000 dolarów na całym świecie. Film “Noc żywych trupów” był mocno krytykowany z powodu kontrowersyjnych  treści, ale w końcu zdobył uznanie krytyków i został wybrany przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych do National Film Registry jako film o “kulturowo, historycznie i estetycznie nie przemijających wartościach”.

Film był przełomem – zarówno dla kina grozy, jak i kina w sensie ogólnym. Dziś film uznawany jest za jeden z klasyków kina grozy. Romero w Nocy żywych trupów złamał wszelkie dotychczas znane kanony horroru, m.in.: poprzez zakończenie,  gdyż główny bohater, po uporaniu się z hordami zombie, ginie bez przyczyny z ręki człowieka. Głównym bohaterem filmu jest czarnoskóry mężczyzna, co ongiś w kinie nie miało miejsca. Właśnie Romero wprowadził do kultury masowej postać zombie, którą znamy dzisiaj – nieumarły, powstający z grobu, aby pożywić się ludzkim mięsem. Wcześniej zombie utożsamiany był tylko z haitańskim kultem voodoo.

Noc żywych trupów (1968) - George Andrew Romero 2

Dziesięć lat później za sumę półtora miliona dolarów reżyser nakręcił kontynuację tego dzieła filmowego, pt.: Świt żywych trupów (Dawn of the Dead). Film okazał się megahitem i zarobił czterdzieści milionów dolarów. Kolejnym obrazem Romero był wyprodukowany w 1981 roku Knightriders, w którym zagrał Ed Harris. W 1982 roku, wraz ze Stephenem Kingiem, George nakręcił Opowieści z dreszczykiem (Creepshow), natomiast w 1985 roku narodził się następny film opowiadający o zombie, mianowicie Dzień żywych trupów (Day of the Dead).

Leonard Jaszczuk

Noc żywych trupów (1968) - George Andrew Romero 3

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (2)
  • w porządku-niezła grzanka (0)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.