Paranoja po niemiecku

Paranoja po Niemiecku

Kilka faktów dla wyjaśnienia i kilka przemyśleń po ataku w hipermarkecie w Monachium.

Pistolet typu Glock, jakiego użył morderca, jest bronią produkcji austriackiej nazywaną pistoletem XXI wieku, w którą wyposaża się armię i policję wielu krajów; kosztuje od 2500 zł do 5000 zł. Koszt jednego pełnego magazynka to około od 100 do 150 zł.

Chłopak miał 18 lat, więc był to poważny wydatek, nie wspomnę już, że takiej broni nie kupuje się na ulicy czy na podwórku. A przypomnę, że według policji miał jeszcze w plecaku 300 pocisków. Tymczasem jego ojciec jest tylko taksówkarzem, a matka pracuje w sklepie.

Ofiar mordercy było około 40 – 30 rannych i 10 zabitych, więc musiał zużyć około 3, 4 magazynków, zakładając, iż każdy pocisk wystrzelony trafiał w cel; wymaga to dużej skuteczności na granicy profesjonalizmu, że o konieczności wymiany magazynków nie wspomnę, i dzieje się to w sytuacji ogromnego stresu na granicy histerii, przypomnę: chłopak ma 18 lat. A po tym wszystkim spokojnie odchodzi z miejsca zbrodni, chociaż policja dotarła na miejsce po 5 minutach od zgłoszenia o ataku terrorystycznym. Dodajmy, iż wcześniej ten sam człowiek ostrzeliwuje ludzi pod niedaleką restauracją McDonald’s, więc służby już wtedy wiedzą o tym ataku, a jeszcze musi przejść do hipermarketu.

Po dokonaniu morderstwa Ali Sonboly, bo tak nazywał się zamachowiec, znika z miejsca zbrodni, a jego ciało zostaje znalezione w uliczce nieopodal centrum handlowego. Zginął od strzału w głowę z bliskiej odległości, nie był to jednak strzał oddany z broni policyjnej. Wcześniej media informowały, że znaleziono je w parku w odległości jednego kilometra od miejsca zbrodni. Mężczyzna miał przy sobie czerwony plecak, taki sam jak osoba strzelająca do klientów restauracji McDonald’s i w centrum handlowym. Przypomnijmy, że najbliższą okolicę patroluje około 3000 policjantów i służb różnego autoramentu.

Paranoja po Niemiecku 1

W czasie, kiedy poszukiwany jest sprawca lub sprawcy zamachu, media rozpoczynają kalkulacje, iż jest to prawicowy ekstremista odwołujący się do Brevika, z czego ostatecznie się wycofują.

I już podczas konferencji prasowej służby poinformowały, że sprawca interesował się “atakami szału”. W wyniku przeszukania pokoju 18-latka w mieszkaniu jego rodziców, policja znalazła liczne artykuły o działaniach szaleńców, a także książkę o uczniach-zabójcach. Policja zabezpieczyła bogaty materiał komputerowy. Możliwe, że sprawca – z powodu depresji – zasięgał porad lekarza psychiatry, choć jego nazwisko – nie znalazło się w oficjalnych kartotekach medycznych!

Konkluzja władz niemieckich jest taka, iż jest to atak szaleńca i nie ma nic wspólnego z problemem uchodźstwa.

Tymczasem Ali Sonboli urodził się wprawdzie w Niemczech, ale pochodzi z Iranu, a nie przypominam sobie landu o takiej nazwie. Był oczywiście muzułmaninem, chociaż z odłamu szyickiego, a to oznacza, iż nie było mu po drodze z ISIS. I chociaż oficjalna nazwa Iranu to Islamska Republika Iranu, to nie zamieszkują jej Arabowie, a Persowie; a w zasadzie Azerowie. Iran jest oczywiście państwem teokratycznym.

Skąd się wzięły przypuszczenia o tym, iż atak ten był skierowany przeciwko uchodźcom? Ano z tradycyjnej niechęci, jaką darzą się szyici i sunnici, w końcu szyici zamordowali potomka samego proroka.

Paranoja po Niemiecku 2

A oto tłumaczenie tekstu, jaki powstał podczas ostrej kłótni pomiędzy terrorystą a nieznanym mężczyzną, prowadzonej z balkonu jednego z okolicznych domów (kiedy on miał na to czas?)…

Portal Sky News przetłumaczył słowa wykrzykiwane w amoku przez 18-latka odpowiedzialnego za dokonanie masakry.

Mężczyzna na balkonie: Ty p****, ty…

Napastnik: Przez ciebie ja… (niezrozumiałe).

Mężczyzna: Ty k***. Jesteś…

Napastnik: Przez ciebie byłem zastraszany siedem lat. A teraz musiałem kupić broń, żeby was zabić, wy g*** Turcy.

Mężczyzna: Broń?! P*** się. Masz coś nie tak z głową.

Napastnik i mężczyzna krzyczą na siebie.

Mężczyzna do osób na balkonie: On ma broń. Ten gość ma broń.

Napastnik: Pieprzeni obcokrajowcy!

Mężczyzna do kogoś: Ej, on ma broń! Ma naładowaną broń! Sprowadźcie policję!

Napastnik: Jestem Niemcem.

Mężczyzna: Jesteś k***, oto, kim jesteś.

Napastnik: Przestań nagrywać!

Mężczyzna: Jesteś zwykłą k***, co ty do cholery robisz?

Napastnik: Urodziłem się tu.

Mężczyzna: No i co do cholery robisz?

Napastnik: Wychowałem się tu, na Hartz 4 (to zasiłek dla bezrobotnych wypłacany w Niemczech).

Napastnik i mężczyzna mówią jednocześnie.

Napastnik używa słowa „leczenie”.

Mężczyzna: Tak, przydałoby ci się leczenie.

Napastnik: Nie zrobiłem nic dla (niezrozumiałe). Po prostu się zamknij.

Mężczyzna: P**** się.

Mężczyzna: Hej, on jest na piętrze (niezrozumiałe).

Osoba, która nagrywa filmik, chowa się. Napastnik zaczyna strzelać.

Mężczyzna wyzywa napastnika. Krzyczy coś o strzelaninie.

Napastnik: Tak, w tym miałeś rację! Masz rację!

Grozy całej sytuacji dodaje fakt, iż terrorysta najpierw włamał się na konto młodej kobiety na Facebooku i rozesłał z niego wiadomość, w której zachęcał ludzi do przyjścia w piątek o godz. 16.00 do centrum handlowego Olympia, oto jego słowa: “Dam wam coś, jeśli tego będziecie chcieli, nie będzie to zbyt drogie”.

Można zamykać oczy do samego końca, aż nie poczuje się zimnego dotyku lufy na swojej skroni i to właśnie mam wrażenie robią sobie Niemcy, bo jeśli ten atak nie miał nic wspólnego z problemem uchodźstwa i konfliktem kultur, to ile jeszcze ofiar udowodni, że jednak być może problem istnieje.

Leonard Jaszczuk

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
 • bardzo ciekawy-wypieczony tost (10)
 • w porządku-niezła grzanka (4)
 • potrzebny-smaczny tost (3)
 • średni-przeciętny tost (0)
 • nie podoba mi się-spalony tost (0)

6 komentarzy

 1. W miejscu ataku w centrum handlowym zebrali się Niemcy krzyczący do uchodźców “Weg!”, czyli “Won!”.
  W miejscu ataku na Polkę zebrał się tłum chcący zlinczować napastnika.
  W miejscu śmierci zamachowca z Nicei ludzie wyrzucają śmieci i plują na nie.

  Emocjonalność starej Europy się budzi…

  • Zbigniew Galar

   Zaczęło się i w Polsce: 48-letni Irakijczyk ze śladami materiałów wybuchowych na ubraniu aresztowany w Łodzi.

   • justynakarolak

    Taak, się dzieje – jakże to wszystko blisko nas, jakże blisko… Człowiek to często bestia na tyle “plastyczna”, że nie widzi brzydkiego problemu, póki ten problem nie jest rozsmarowany bezpośrednio na własnym “podwórku”, póki weń osobiście nie wdepniemy. Przez cały czas pytam – i siebie, i Ciebie, i naszych Czytelników: ile jeszcze przysłowiowej wody musi upłynąć – czy też: ile jeszcze krwi musi zostać przelanej, by Europa łaskawie zechciała zdjąć ze swoich oczu pomroczną opaskę owej szkodliwej “poprawności politycznej”? No – ile?…

 2. 25.07.2016
  Niemcy: eksplozja w restauracji w Ansbach
  W zamachu bombowym, do którego doszło wczoraj w restauracji w Ansbach w pobliżu Norymbergi 12 osób odniosło rany, a zamachowiec–samobójca poniósł śmierć – poinformowała rzeczniczka bawarskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

  GERMANY EXPLOSION (Explosion in Ansbach)9 slajdów
  Foto: DANIEL KARMANN / PAP

  – Stan trzech osób jest poważny – zaznaczyła. – Policja ewakuowała ponad 2 tys. uczestników festiwalu muzycznego, który odbywał się w pobliżu – powiedziała.

  – Eksplozja była rezultatem świadomego działania, ponieważ doszło do niej tuż przy wyjściu na teren, gdzie miał miejsce festiwal muzyczny – uważa burmistrz Ansbach Carda Seideil.

  Policja w Ansbach nie wyklucza, że wybuch został spowodowany przez zamachowca-samobójcę, który byłby jedyną ofiarą śmiertelną ataku.

  Wcześniej policja informowała, że trudno powiedzieć czy wybuch był spowodowany czynnikami obiektywnymi czy też został “wywołany przez człowieka”. Telewizja NTV podała zaś, że w restauracji mogło dojść do wybuchu gazu.

  Do eksplozji doszło zaledwie w kilka godzin po niedzielnym zabójstwem obywatelki polskiej w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii.

 3. “Bild”: 21-letni syryjski uchodźca zabił maczetą Polkę w ciąży
  24.07.2016 21:07
  Polskie ministerstwo spraw zagranicznych na razie nie potwierdza tych doniesień. Służby konsularne sprawdzają tę informację. Do tragedii doszło późnym popołudniem w Reutlingen na południu Niemiec. Uzbrojony w maczetę 21-letni syryjski uchodźca zaatakował kobietę pracującą w lokalu z kebabami. Ranił też dwie inne osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.