Robotyka – lata 20.

Robotyka - lata 20-te

Lata 60. różniły się od lat 70., a te z kolei – od lat 80. To, w jakich latach się znajdowaliśmy, mogliśmy łatwo ocenić, rozglądając się po ulicy. Lata 80. trwają niestety czwartą dekadę. Gwiazdy muzyki lat 80. nadal są głównymi gwiazdami i dzisiaj. Samochody wyglądają prawie tak samo, mają tylko więcej komputerów wewnątrz. Ludzie ubierają się podobnie. Dzieci zamiast walkmanów – mają komórki. Nawet w kinach grają te same filmy – mają tylko w tytułach dopiski i kolejne numerki, uatrakcyjniające ich odbiór u widza.

Na szczęście dużymi krokami zbliżają się już lata 20. XXI wieku, i one dopiero będą różnić się znacząco od poprzedniej czterdziestoletniej dekady.

Oprócz technologii widowiskowych, lecz nie mających przełożenia na codzienność – takich jak fakt, że samoloty wojskowe wreszcie wejdą w epokę hipersoniczną, przekraczając dźwięk sześciokrotnie – w ww. latach 20. wydarzy się mnóstwo dużo ważniejszych rzeczy, całkowicie przekształcających otoczenie.

Robotyka - lata 20-te 1

Roboty wreszcie staną się istotnym elementem gospodarki. W pierwszej dekadzie XXI wieku ilość robotów oddawanych do użytku każdego roku była mniej więcej stała. W 2009 roku liczba uruchomionych robotów przemysłowych wyniosła zaledwie 60 tysięcy sztuk. Przedłużanie trendu długoterminowego prowadzi do prognozy na poziomie 350 tysięcy sztuk na koniec lat dwudziestych. Jednak rzeczywistość przyspieszyła. W ciągu ostatnich 10 lat ilość robotów przemysłowych wzrosła o 72%. W roku 2014, czyli pięć lat później, było to już 229 tysięcy sztuk. Przy zachowaniu obecnego trendu w robotyce, w roku 2029 będzie oddanych 650 tysięcy robotów, i jest to prognoza nawet bez kolejnego przełomu – przyspieszającego rozwój. Czyli w ciągu 15 lat – od roku 2014 do końca lat 20. – będzie to aż 7 milionów robotów. Biorąc pod uwagę, że robot przemysłowy pracuje nieustannie, będzie to aż 21 milionów zrobotyzowanych pracowników o wydajności daleko większej, niż dowolny biologiczny byt. Tyle pracy wtłoczonej w rynek spowoduje, że będzie to dekada prosperity i dobrobytu…

1234

Co wytworzoną te wszystkie roboty?

To, o czym zadecyduje pięć najważniejszych krajów świata. Pierwsza piątka robotyzacji, to kraje, do których wędruje łącznie 70% całego rynku robotów. Są to: Chiny, Japonia, USA, Korea Południowa i Niemcy.

Rzecz jasna, stare roboty się psują i ich technologia oraz ograniczone możliwości sprawiają, że wychodzą one z użycia. Dlatego najważniejsze liczby to te dotyczące aktualnie wykorzystywanych robotów. Tutaj prowadzi Japonia – z 310.508 robotami. Na drugim miejscu mamy Stany Zjednoczone – z 168.623 robotami. Niemcy, jako trzecie w tym zestawieniu, wykorzystują 161.988 sztuk robotów.

Drugim ważnym elementem, który zmieni otoczenie wokół, będzie wzrost skuteczności automatycznych pilotów w samochodach. Samochody staną się miejscem relaksu i rozrywki, bo kierowca nie będzie zmuszony do prowadzenia auta. Zwiększenie ilości automatycznych taksówek, zmniejszy ich koszt jednostkowy. W rezultacie posiadanie samochodu stanie się zbędnym luksusem. Gdy wszędzie będzie można dojechać automatycznym, elektrycznym autem, posiadanie auta na własność – to tylko niepotrzebny (nadprogramowy) koszt.

Skutkiem czego – po raz pierwszy od czterdziestu lat otoczenie w zauważalny sposób się odmieni. Samochodów będzie mniej, o około połowę mniej, niż dzisiaj, i samochody będą w ciągłym ruchu. Redukcja ilości obiektów na drogach, wynikająca z wydajności aut, będzie siedmiokrotna, ale równoczesny spadek kosztów – zwiększy ponad trzykrotnie liczbę podróżujących. Zmiana objawi się tym, że nie będziemy już widzieć, bezproduktywnie zaparkowanych, tysięcy samochodów w centrach miast.

Robotyka - lata 20-te 2

Kolejnym ważnym czynnikiem wynikającym z tej zmiany będzie stopniowe wyłączanie świateł na skrzyżowaniach. Autonomiczne samochody, podające swoją pozycję do centralnego serwera, nie będą wjeżdżać w strefy zagrożenia (np. zderzeniem), co spowoduje znaczne zwiększenie przepustowości dróg, polepszając tym samym płynność i wygodę podróżowania.

Trzecim i najważniejszym czynnikiem – będzie świat wirtualnej inteligencji. Tej, która napędzi przemysł rzeczywistości rozszerzonej oraz przesyłania poczty i przesyłek za pomocą dronów. Komunikacja z komputerem będzie głosowa; będzie polegała na posługiwaniu się zwykłym językiem. Jednocześnie komputer stanie się bardziej dostosowany do ludzkich potrzeb – nie będzie już “zamkniętym pudełkiem:, z którym człowiek porozumiewa się tylko poprzez ekran. W użycie wejdą wszelkiego rodzaju wirtualne czujniki. Ruchy naszych ciał, rąk, palców, czy oczu – będą wyznacznikiem nowego, w pełni intuicyjnego interfejsu…

Człowiek uwolni się od wiecznego siedzenia za biurkiem – będzie zdrowszy, więcej mobilny i wolny.

I takich lat 20. – zarówno Państwu, jak i sobie – bardzo gorąco życzę.

Zbigniew Galar

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (3)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (1)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.