Roy Lichtenstein, pop art, czyli sztuka z Myszką Miki w tle

Roy Lichtenstein

Roy Lichtenstein Fox urodził się 27 października 1923 roku w Nowym Jorku, jako syn Miltona Lichtensteina i Beatrice Werner Lichtenstein. Chłopiec dorasta na Manhattanie Upper West Side,  miał pasję zarówno do nauki jak i komiksów. Jako nastolatek zainteresował się sztuką. Brał lekcje akwareli w Parsons School of Design w 1937 roku, brał udział w zajęciach Art Students League w 1940 roku, studiował również w pracowni amerykańskiego malarza realisty Reginalda Marsha.

Po ukończeniu szkoły dla chłopców w Franklin w 1940 roku na Manhattanie, Lichtenstein studiował w Ohio State University w Columbus.Studia zostały przerwane w 1943 roku, kiedy został powołany i wysłany do Europy po przystąpieniu USA do II wojny światowej. Po ukończeniu służby w wojsku, Lichtenstein wrócił do Ohio w 1946 roku, aby zakończyć studia, i uzyskał stopień licencjata oraz dyplom magistra sztuk pięknych. Krótko uczył w Ohio, następnie przeniósł się do Cleveland i rozpoczął pracę jako projektant  wityryn w domu towarowym oraz projektant przemysłowy  i instruktor sztuki.

W latach 1940, Lichtenstein wystawiał swoje dzieła w galeriach w całym kraju, w tym w Cleveland i Nowym Jorku. W 1950 roku, często tworzył przedmioty artystyczne z mitologii i odnoszące się do amerykańskiej historii i folkloru, malował te tematy w stylu, którym składał hołd historycznym kierunkom sztuki.

Roy Lichtenstein 1

Lichtenstein zaczął eksperymentować z sztuką na początku 1960 roku szukając własnego wyrazu. Jego nowsze prace były zarówno komentarzem do amerykańskiej kultury popularnej jak i reakcją na uwczesny sukces ekspresjonizmu abstrakcyjnego w malarstwie artystów takich jak Jackson Pollock i Willem de Kooning. Zamiast jednak uprawiać malarstwo abstrakcyjne, Lichtenstein wziął styl bezpośrednio z komiksów i reklamy. Zamiast podkreślać indywidualny proces malowania i własną wewnętrzną emocjonalność, on naśladował źródła sprowadzając je do bezosobowego procesu, wyglądających jak szablon obrazów. Naśladował nimi drukowanie mechanicznych prac z kręgu sztuki użytkowej i komercyjnej.

Najbardziej znanym dziełem Lichtensteina  z tego okresu jest “Whaam!”, Który namalował w 1963 roku, korzystając z panelu komiksowej książki wydanej w 1962  DC Comics ‘ All-American Men of War . Innymi pracami z 1960 roku są postaci z kreskówek, jak Myszka Miki i Kaczora Donald,  oraz reklamy żywności i artykułów gospodarstwa domowego. Stworzył ogromny mural przedstawiający uśmiechniętą młodą kobietę (na podstawie obrazu w komiksie) do pawilonu amerykańskiego  Wystawy Światowej w Nowym Jorku z 1964 r.

Lichtenstein stał się znany za jego humor i przewrotny sposób budowania twórczości którą masowo reprodukowano. W połowie 1960 roku, był  uznawany za lidera w ruchu Pop Art, na równi z Andy Warholą, Oldenburgiem i Rosenquistem. Jego sztuka staje się coraz bardziej popularna zarówno wśród kolekcjonerów jak i wpływowych marszandów,takich jak Leo Castelli. Jak wielu artystów pop-artu, wywoływał dyskusję dotyczącą idei oryginalności, konsumpcjonizmu i cienkiej granicy między sztuką a rozrywką.

Pod koniec 1960 roku, Lichtenstein zaprzestał korzystania z komiksu. W 1970 roku zwrócił się ku tworzeniu obrazów, odnoszących się do sztuki dawnych mistrzów 20 wieku, takich jak Picasso, Henri Matisse, Fernand Léger i Salvadora Dali. W latach 1980 i 90., maluje cykle poświęcone nowoczesnym wnętrzom domów, pociągnięć pędzla i lustrzanych odbić, wszystko w jego charakterystycznym stylu, kreskówki, a także rozpoczął pracę w rzeźbie.

W 1980 roku, Lichtenstein otrzymał kilka poważnych zleceń na dużą skalę, w tym 25-metrowej rzeźby  dla lotniska w Port Columbus a także na wysoki mural na holu Equitable Tower w Nowym Jorku.

Roy Lichtenstein 2

Lichtenstein tworzył aż do końca życia, często pracując po co najmniej 10 godzin dziennie w pracowni. Jego dzieła zostały przejęte przez główne kolekcje muzealne na całym świecie i otrzymał wiele honorowych tytułów i wyróżnień, w tym National Medal of Arts w 1995 roku.

Lichtenstein był dwukrotnie żonaty, jego pierwszą żoną, była Isabel, którą poślubił w 1949 roku, a rozwiedli się w 1967 roku, miał z nią dwóch synów, Davida i Mitchell. Następnie ożenił się z Dorothy Herzka w 1968 roku.

Lichtenstein zmarł w wyniku powikłań po zapaleniu płuc w dniu 29 września 1997 r. w University Medical Center w Nowym Jorku na Manhattanie.

Leonard Jaszczuk

Roy Lichtenstein 4

Roy Lichtenstein 6

Roy Lichtenstein 7

Roy Lichtenstein 8

Roy Lichtenstein 9

Roy Lichtenstein 10

Roy Lichtenstein 11

Roy Lichtenstein 12

Roy Lichtenstein 13

14

Roy Lichtenstein 14

Roy Lichtenstein 16

Roy Lichtenstein 17

Roy Lichtenstein 17

Roy Lichtenstein 18

Roy Lichtenstein 19

Roy Lichtenstein 20

Roy Lichtenstein 21

Roy Lichtenstein 22

Roy Lichtenstein 23

Roy Lichtenstein 24

Roy Lichtenstein 25

Roy Lichtenstein 26

Roy Lichtenstein 27

Roy Lichtenstein 28

Roy Lichtenstein 29

Roy Lichtenstein 30

Roy Lichtenstein 31

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (3)
  • w porządku-niezła grzanka (4)
  • potrzebny-smaczny tost (3)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.