Tony Oursler – sztuka video

Tony Oursler - sztuka video

Tony Oursler (ur. 1957) jest artystą multimedialnym. Ukończył studia licencjackie w dziedzinie sztuk plastycznych w California Institute for the Arts w 1979 roku. Jego twórczość obejmuje szereg mediów w połączeniu z wideo – rzeźba, instalacja, performance i malarstwo. Artysta mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Tony Oursler - sztuka video 1

Tony Oursler znany jest z narracyjnych taśm wideo z cyklu samotnik (1980) i Evol (1984). Prace te obejmują skomplikowane ścieżki dźwiękowe, malowane zestawy, animacje i optyczne efekty specjalne stworzone przez artystę. Wczesne nagrania wideo wystawiane były w alternatywnych galeriach , obecnie są dystrybuowane przez Electronic Arts Intermix . Jego wczesne prace instalacyjne są zanurzone w środowisku ciemnego pokoju i wideo z dźwiękiem oraz z języka zmieszanego z kolorowymi konstrukcjami i elementami rzeźbiarskimi. W tych projektach, Oursler eksperymentował z metodami przekształcania ruchomego obrazu na monitorze oraz z wideo przy użyciu odbicia w wodzie, lustrze, szkle i innych urządzeniach. 

Tony Oursler - sztuka video 2

Prace Ourslera zostały wystawione w prestiżowych instytucjach, w tym w Walker Art Center , Minneapolis ; Documenta VIII , IX, Kassel; Museum of Modern Art w Nowym Jorku ; Centre Georges Pompidou , Paryż; Fundacja DOP , Caracas; Carnegie Museum of Art , Pittsburgh ; Skulptur Projekte Münster , Muzeum Ludwig , Kolonia ; Muzeum Hirshhorn , Waszyngton, DC; Tate Liverpool .  w Williams College Museum of Art , w stanie Massachusetts, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Houston, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles, w Moines Art Center Des , Iowa. 

Leonard Jaszczuk

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (1)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (1)
  • średni-przeciętny tost (1)
  • nie podoba mi się-spalony tost (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.