Yves Klein – krótka historia

Yves Klein

Yves Klein – ur. 28 kwietnia 1928r. w Nicei, zm. 6 czerwca 1962r. w Paryżu.

Krótka, ale bardzo dynamiczna, kariera Kleina wstrząsnęła sztuką świata, pozostawiając na niej bardzo wyraźny ślad. Uważany z początku za nieszkodliwego dziwaka, w końcu w ciągu ośmiu lat swej działalności podbił muzea i galerie świata, a jego tajemnicza śmierć wpłynęła na tworzenie legend jeszcze długo po jego śmierci. Miał być ukrytym dzieckiem Marcela Duchampa, miał być tajemniczym sługą w rękach masonerii, miał być mistykiem, a był głównie artystą.

Faktem jest, iż przez kilka lat swego pobytu w Japonii napełnił się mistycznymi skłonnościami i niezwykle głęboko widział swoją sztukę, a poza tym został specjalistą wysokiej klasy w Judo, co pozwalało mu na działanie z niezwykłą sprawnością.

Klein podjął dyskurs o głębokiej duchowości, który został oparty na jego zamiłowaniu do filozofii wschodniej i ezoteryzmu. W rzeczywistości  został przydzielony do sekty różokrzyżowców i praktykował karate jako sposób integracji energii fizycznej i duchowej. Wszystkie jego działania były w metaforycznym sensie przekazem  praktyk, które stały się potem powszechne w latach 60.

Oboje rodzice byli malarzami. Przez nich kierowany, studiował w domu i nie otrzymał faktycznego wykształcenia plastycznego. Należy dziś do najważniejszych protagonistów powojennej awangardy. Tworzył obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, scenografie teatralne i filmowe, napisał kilka ważnych tekstów, w których zakwestionował tradycyjną koncepcję sztuki, jej tworzenia i prezentacji. Międzynarodowe uznanie zdobył jako pierwszy twórca monochromów. Klein swój ulubiony malarski kolor – ultramarynę – opatentował pod nazwą International Klein Blue. IKB, to niezwykle intensywny, jaśniejący błękit, uzyskany według receptury, którą Klein opracował samodzielnie.

Artysta używał różnych barw, ale od lat 50. stosował już praktycznie tylko wynaleziony przez siebie błękit. Zasłynął jako autor obrazów malowanych bez użycia pędzla. Za “narzędzie” służyły mu ciała nagich modelek, które po pomalowaniu farbą pozostawiały odciski na papierze albo płótnie. Inne dzieła Klein tworzył przy użyciu ognia – wzory powstawały z osiadającej na płótnach sadzy…

 Yves Klein 1

Yves Klein 4

Yves Klein 5

klein-fire

Yves Klein 7

Yves Klein 11

Yves Klein 12

Yves Klein 15

Yves Klein 14

Yves Klein 13

 

Leonard Jaszczuk

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (9)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (0)
  • nie podoba mi się-spalony tost (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.