Żyć wiecznie lub umrzeć, próbując

Żyć wiecznie lub umrzeć próbując

Każdy chce żyć długo, lecz nikt nie chce być stary.

Lecz to nie w wieku, nadającym prestiżu jednostce ludzkiej, leży problem, lecz w tych wszystkich procesach, które towarzyszą upływaniu czasu. Nie chcemy podlegać starzeniu się i z tego powodu umierać.

Czym jest starzenie się?

Procesem, w którym komórki dzielą się, a końcówki chromosomów, czyli telomery się skracają. W rezultacie zmienia się ekspresja genów zawierających przepisy na wydzielane do organizmu substancje (głównie białka). Powoduje to spowolnienie przetwarzania wewnątrzkomórkowego, w tym procesów naprawczych. Powoli akumulują się błędy odczytu genetycznego kodu – a komórki umierają w wyniku ich nawarstwienia.

Starość to choroba, którą trzeba i można leczyć. W każdym z nas jest unikalny genetyczny kod, który nie niszczy się wraz z wiekiem. Z wiekiem zmienia się i upośledza tylko proces jego odczytu. To tak, jakbyśmy mieli przed sobą nieskazitelną kartkę, ale ze względu na psujący się wzrok, popełniamy przy jej odczycie coraz więcej błędów. Ten problem można naprawić, poprawić i zmienić.

Ewolucja sztucznie stworzyła starość dla rozwiniętych, skomplikowanych istot żywych, bo dzięki temu życie staje się bardziej odporne na zmiany. Łatwiej się dostosować do zmiany środowiska, kiedy nie trzeba zmieniać tylko psychiki, czyli charakteru i podejścia do życia jednostek, lecz można również zmienić ich formę – przez geny. Mutacje są niezbędnym czynnikiem służącym przetrwaniu gatunku, bo potrafią dostosować ciało do otoczenia w kolejnym pokoleniu.

Człowiek jest istotą wyższego rzędu, gdyż jako jedyny gatunek potrafi dostosować otoczenie do wymagań swojego ciała. W skali mikro jest to osłonięcie przed czynnikami środowiska – budowa domu. W skali makro jest to budowa miasta, czyli całkowite podporządkowanie przyrody dobru człowieka.

Ludzkość jako gatunek nie ma więc potrzeby częstego umierania, żeby przyspieszyć proces dostosowawczy do otoczenia, bo środowisko zewnętrzne jest dla niego czynnikiem stałym, a nie zmiennym. Na przestrzeni ostatnich wieków o bardzo niewiele zmieniło się mikrośrodowisko wnętrza mieszkań. Ludzkość jako gatunek ma natomiast istotny interes w tym, żeby nadbudowywać i wykorzystywać zdobywane podczas życia osobników doświadczenia. Ta wiedza i umiejętności stały się ostatecznie czynnikiem decydującym o przetrwaniu ludzkiego gatunku.

Natura używa więc tych samych metod wobec człowieka, które stosuje do reszty gatunków, i dla reszty biosfery jest to podejście słuszne – zwiększające szanse przetrwania. Jednak dla człowieka budującego swój dobrobyt w oparciu o pamięć i umiejętności poszczególnych osobników, starość to zjawisko skrajnie szkodliwe.

Żyć wiecznie lub umrzeć próbując 1

Skoro to błąd ewolucji, to powinniśmy i możemy mu przeciwdziałać.

Wydłużając telomery, jesteśmy w stanie tworzyć na nowo młode komórki, także w starym ciele. Komórka obcina końcówki chromosomów przy każdym podziale. Końcówki te, wedle obecnych badań, zawierają po prostu śmieciowe DNA. Chromosom może więc odcinać tego typu śmieci. Lecz z czasem proces obcinania dochodzi do warstwy użytecznych nukleotydów. Podział „mimo wszystko”, czyli z obcięciem tych przydatnych fragmentów DNA, grozi rozpoczęciem kancerogenezy. To dlatego starsi ludzie mają większą skłonność do chorowania na raka, bo ich komórki są już na granicy. Przekraczają limit bezpieczeństwa, przy którym mogą się dzielić.

Limit ten jest stale monitorowany przez komórkę. Gdy zostanie osiągnięty, dla bezpieczeństwa całego organizmu, komórka zwykle rezygnuje z podziału. To dlatego procesy regeneracyjne przebiegają u starszych ludzi wolniej. Trudniej jest znaleźć komórkę zdolną do kolejnego podziału.

Z tego właśnie względu bezpośrednie i nieumiejętne, bo niewielkie, wydłużanie telomerów jest nieco niebezpieczne. Niewielkie wydłużenie telomerów może pobudzić starą i zagrożoną nowotworzeniem komórkę do podziału. Lecz drastyczne wydłużenie telomerów stabilizuje cały proces, redukując liczbę błędów do minimalnej ilości – przywracając organizmowi młodość.

Teraz wystarczy tylko zastosować tę metodę na masową skalę…

Zibikendo

B
Co myślisz o tym artykule? Wyraź swoją opinię - zgrilluj tosta!
  • bardzo ciekawy-wypieczony tost (8)
  • w porządku-niezła grzanka (1)
  • potrzebny-smaczny tost (0)
  • średni-przeciętny tost (1)
  • nie podoba mi się-spalony tost (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.